Izrael wycofa wojska z Zachodniego Brzegu Jordanu?
Izrael zgodził się "w zasadzie" na wycofanie swoich sił z Zachodniego Brzegu Jordanu i przekazanie Palestyńczykom kontroli policyjnej na tych obszarach - powiedział korespondentowi Reutera wysoki przedstawiciel palestyńskich organów bezpieczeństwa.
Według Mohammeda Dahlana, jednego z najbliższych współpracowników palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa, "Izrael w zasadzie zgodził się na odnowienie porozumień z czasów, kiedy Abbas był premierem".
Porozumienia te osiągnięto podczas spotkania z izraelskim ministrem obrony Szaulem Mofazem w lipcu 2003 roku, po wylansowaniu wspieranego przez USA planu pokojowego ("mapy drogowej") dla Bliskiego Wschodu, przewidującego ustanowienie niepodległego państwa palestyńskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy.
Na mocy tymczasowego porozumienia pokojowego z 1993 roku większe miasta palestyńskie znalazły się pod kontrolą Palestyńczyków. Zostały jednak ponownie zajęte przez siły izraelskie po wybuchu intifady we wrześniu 2000 roku.
Według Dahlana, nie osiągnięto jeszcze ostatecznego porozumienia w sprawie wycofania Izraela z miast palestyńskich na terytoriach zajętych po wojnie bliskowschodniej w 1967 roku. Szczegóły porozumienia - dodał - będą jednak prawdopodobnie dyskutowane na następnym spotkaniu w przyszłym tygodniu.
Nowa ewolucja w tej kwestii wiąże się z przełamaniem długiego impasu w rozmowach dyplomatycznych i podjęciem przygotowań do spodziewanego wkrótce pierwszego szczytu Abbas-Szaron.