Trwa ładowanie...
d11ap6a

Izrael: w Jerozolimie pochowano wybitnego historyka Zagłady prof. Gutmana

W Jerozolimie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego w wieku 90 lat prof. Israela Gutmana, jednego z najwybitniejszych badaczy Holokaustu. - Był gigantem swego pokolenia - powiedział dyrektor Instytutu Yad Vashem Awner Szalew, żegnając swojego mentora i przyjaciela.
Share
Israel Gutman w czasie wręczania mu przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi RP w 1999 roku
Israel Gutman w czasie wręczania mu przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyża Oficerskiego Orderu Zasługi RP w 1999 rokuŹródło: AFP, Fot: Menahem Kahana
d11ap6a

Israel Gutman urodził się w 1923 roku w Warszawie. W czasie okupacji niemieckiej był członkiem żydowskiego ruchu oporu, działaczem Żydowskiej Organizacji Bojowej w getcie warszawskim. Po upadku powstania, podczas którego został ranny, trafił kolejno do obozów: na Majdanku, Auschwitz i Mauthausen-Gusen.

Po wojnie wyemigrował do Izraela, gdzie studiował historię; zrobił doktorat na temat żydowskiego ruchu oporu w getcie w Warszawie. Pracował następnie na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, a w latach 1975-1993 w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie kierował międzynarodowym zespołem badającym historię Holokaustu. Był też szefem historyków tego ośrodka, a od roku 2000 doradcą Yad Vashem do spraw akademickich. Prof. Gutman był wieloletnim wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

- Był geniuszem. Nie tylko przeczytał praktycznie wszystko, co zostało napisane na temat Zagłady, ale przede wszystkim miał zdolność analizowania w bardzo głęboki sposób. To jego szerokie horyzonty i fakt, że sam był ocalałym z Holokaustu, sprawiły, że zajął szczególne miejsce wśród badaczy - dodał Szalew. Według niego dziedzictwo prof. Gutmana przetrwa jako inspiracja dla dalszej pracy historyków badających Holokaust.

d11ap6a

Podczas pogrzebu pierwszy przemawiał ambasador Polski w Tel Awiwie Jacek Chodorowicz. Przekazał kondolencje rodzinie i przyjaciołom prof. Israela Gutmana w swoim imieniu, władz RP oraz w imieniu jego bliskiego przyjaciela Władysława Bartoszewskiego. Gutman do końca utrzymywał kontakty z Polską. Był doktorem h.c. Uniwersytetu Warszawskiego, doradzał też rządowi polskiemu w kwestiach dotyczących Holokaustu.

Oprócz rodziny i przyjaciół zmarłego żegnali także izraelski minister ds. emerytów Uri Orbach oraz dyrektor Instytutu Studiów nad Współczesnymi Żydami na Uniwersytecie Hebrajskim Uzi Rebhun, przedstawiciele organizacji zajmujących się pamięcią o Zagładzie.

d11ap6a

Podziel się opinią

Share
d11ap6a
d11ap6a
Więcej tematów