Trwa ładowanie...

Izrael pomoże UE? Dania i Austria z misją w Jerozolimie

Premier Danii Mette Frederiksen oraz kanclerz Austrii Sebastian Kurz lecą w czwartek do Izraela. Razem z premierem Benjaminem Netanjahu mają rozmawiać ws. wspólnej produkcji szczepionki drugiej generacji przeciwko COVID-19.
Share
Izrael. Premier Bejamin Netanjahu przyjmuje szczepionkę przeciw COVID-19
Izrael. Premier Bejamin Netanjahu przyjmuje szczepionkę przeciw COVID-19Źródło: East News, Fot: POOL Reuters
d1eazbu

Trzy kraje podobne wielkości - Austria, Dania oraz Izrael - chcą wspólnie produkować szczepionkę drugiej generacji przeciwko COVID-19. Zagraniczne media od kilkunastu godzin przyglądają się przygotowaniom do rozmów w Jerozolimie.

Duńska premier Mette Frederiksen nie wyklucza w nieodległej przyszłości budowy fabryki w Jerozolimie, Wiedniu bądź Kopenhadze. Według liderki Socjaldemokratów przedsiębiorstwo mogłoby działać na zasadzie partnerstwa prywatno-publicznego.

- Nie zrywamy współpracy z UE. Musimy szukać nowych rozwiązań. Dania przoduje w Europie, jeśli chodzi o program szczepień, ale wciąż nie mamy wystarczającej liczby dostaw - mówiła na konferencji prasowej Mette Frederiksen.

d1eazbu

Szczepionka na COVID produkowana w Polsce? Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiada

Kanclerz Austrii krytykuje Brukselę. "Nie możemy polegać wyłącznie na UE"

Ostrzejszą retorykę wobec Brukseli przybrał austriacki kanclerz. Sebastian Kurz zwrócił uwagę, że o ile słuszne było wspólne zamawianie przez UE szczepionek dla państw członkowskich, o tyle Europejska Agencja Leków (EMA) zbyt opieszale dopuszczała specyfiki do obiegu i za słabo krytykowała opóźnienia dostaw na unijny rynek ze strony producentów.

d1eazbu

- Musimy przygotować się na dalsze mutacje i nie powinniśmy już dłużej polegać wyłącznie na UE w zakresie produkcji szczepionek drugiej generacji - zapowiadał chadek w Wiedniu. Jeszcze przed wylotem austriacki kanclerz zamierza się spotkać z przedstawicielami firm farmaceutycznych, takich jak Pfizer, Novartis, Polymun czy Boehringer-Ingelheim, a także naukowcami i lekarzami.

- Eksperci szacują, że w nadchodzących latach będziemy musieli zaszczepić dwie trzecie populacji, czyli ponad sześć milionów Austriaków rocznie. Musimy się odpowiednio na to przygotować - mówił w Wiedniu.

Szczepionka na COVID. Bruksela przygląda się wizycie w Jerozolimie

Sprawie bacznie przygląda się Bruksela. Według "Die Presse" Komisja Europejska miała przyjąć z zadowoleniem nadchodzące rozmowy w Jerozolimie, jednak podkreślono, że "nie jest to żaden konkurs". "Komisja Europejska jest zainteresowana rezultatami rozmów Danii i Austrii ze stroną izraelską" - komentował we wtorek rzecznik Komisji.

d1eazbu

Zagraniczna prasa wskazuje, że Izrael na początku pandemii bardzo szybko zatwierdził szczepionki na koronawirusa oraz podpisał kontrakty z amerykańskimi koncernami farmaceutycznymi Pfizer oraz Moderna. Skutkowało to tym, że na 100 mieszkańców, szczepionkę przyjęły już 94 osoby, podczas gdy średnia unijna wynosi 7 - wylicza "Our World in Data".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1eazbu

Podziel się opinią

Share
d1eazbu
d1eazbu
Więcej tematów