ycipk-3cihf9

Izrael. Benjamin Netanjahu zapowiada aneksję Doliny Jordanu

- Wprowadzę zwierzchność Izraela nad Doliną Jordanu i północną częścią Morza Martwego - zapowiedział we wtorek Benjamin Nethanjahu. Formalnie oznacza to aneksję połaci okupowanych terytoriów palestyńskich. Wybory w Izraelu odbędą się w przyszłym tygodniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Izrael. Benjamin Netanjahu prezentuje mapę aneksji
Izrael. Benjamin Netanjahu prezentuje mapę aneksji (East News, Fot: MENAHEM KAHANA/AFP/East News)
ycipk-3cihf9

Ruch, który wprawił w osłupienie całą społeczność międzynarodową, może zostać zatwierdzony przez Waszyngton. Premier Izraela zapowiedział, że "czeka, aby dokonać go w maksymalnej koordynacji z Donaldem Trumpem".

Wtorkowa deklaracja jest potwierdzeniem obietnicy złożonej przez Nethanjahu w kwietniu. "Taki ruch będzie popularny wśród partii prawicowych, na których zależy politykowi Likudu, aby utworzyć koalicję" - wskazuje BBC.

W trakcie wiecu wyborczego ochorniarze ewakuowali premiera Nethanjahu. Miało to związek z atakiem rakietowym wystrzelonym ze Strefy Gazy.

Na Zachodnim Brzegu żyją setki tysięcy osadników. Izrael zajął te terytoria wraz ze Wschodnią Jerozolimą, Gazą i Wzgórzami Syryjskimi Golan, w wojnie na Bliskim Wschodzie w 1967 roku. Ten ruch nie był akceptowany na arenie międzynarodowej przez dziesięciolecia.

ycipk-3cihf9

Jednak od czasu gdy Donald Trump został 45. prezydentem USA, ta retoryka się zmieniła. Stany Zjednoczone uznały formalne zwierzchnictwo Izraela nad tymi terenami, przekreślając dotychczasową politykę zagraniczną USA wobec regionu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: BBC, Guardian

Zobacz też: Politycy poproszeni o szczerość. Skończyło się na drwinach

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3cihf9
ycipk-3cihf9