Trwa ładowanie...

Izba Dyscyplinarna SN. Rzecznik dyscyplinarny sędziów: były wiceminister PO-PSL złamał prawo

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów złożył w wniosek o ws. byłego wiceministra sprawiedliwości Wojciecha H. oraz byłego dyrektora tego resortu Waldemara Sz. Przemysław Radzik zarzuca im nieprawidłowości przy wniosku o pożyczkę mieszkaniową.

Share
Izba Dyscyplinarna SN. Rzecznik dyscyplinarny sędziów: były wiceminister PO-PSL złamał prawoŹródło: Getty Images, fot: POLSKA PRESS
d2ndpq6

Według komunikatu rzecznika dyscyplinarnego sędziów sprawa pochodzi z 2013 roku. Ówczesny wiceminister sprawiedliwości Wojciech H. miał złożyć nierzetelny wniosek o przyznanie 255 tysięcy złotych "preferencyjnej pożyczki mieszkaniowej z funduszy resortu". Według dokumentu, H. po odmowie ze strony Departamentu Sądów Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości podtrzymał swój wniosek. W grudniu 2013 r. miał zawrzeć umowę pożyczki z resortem i otrzymał pieniądze.

Przemysław Radzik zarzuca Waldemarowi Sz. doprowadzenie do udzielenia pożyczki wiceministrowi "wiedząc, że przepisy nie pozwalały na zawarcie umowy takiej kwocie z podsekretarzem stanu". Urzędnik miał podjąć działania "zmierzające do pozytywnego załatwienia nierzetelnego wniosku sędziego Wojciecha H." - m.in miał wnieść o przesunięcie środków budżetowych umożliwiających przyznanie i wypłatę pożyczki w wysokości 255 tys. złotych.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów Przemysław Radzik: były wiceminister PO-PSL złamał prawo

Wniosek rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych trafi teraz do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która zdecyduje czy podejmie się sprawy. Przypomnijmy, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości UE, gremium to nie jest sądem w rozumieniu prawa. TSUE na początku kwietnia zaapelował o "natychmiastowe zawieszenie" działalności Izby Dyscyplinarnej.

Zobacz też: Wybory 2020. Radosław Fogiel: PiS nikogo do rozmów z opozycją nie upoważniało

Do wniosku unijnego trybunału dostosowała się I prezes Sądu Najwyższego, która w zeszłym tygodniu zarządzenie zawieszające Izbę. Chwilę po tej decyzji Prokuratura Krajowa wezwała prof. Małgorzatę Gersdorf do złożenia pisemnych wyjaśnień swojego postanowienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2ndpq6

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ndpq6
d2ndpq6
Więcej tematów