Trwa ładowanie...

Iwona Śledzińska-Katarasińska marszałkiem seniorem Sejmu? Przedstawiamy sylwetkę posłanki

Prezydent Andrzej Duda mianuje nowym marszałkiem seniorem Sejmu prawdopodobnie posłankę PO Iwonę Śledzińską-Katarasińską – zapowiedział rzecznik głowy państwa.

Iwona Śledzińska-Katarasińska marszałkiem seniorem Sejmu? Przedstawiamy sylwetkę posłankiŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d4c6ixg
d4c6ixg

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski ogłosił w RMF FM, że następczynią Kornela Morawieckiego zostanie zapewne Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej. – Jest najstarszą posłanką. Pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami – powiedział. Marszałkiem seniorem Senatu ma zostać Barbara Borys-Damięcka z PO.

Iwona Śledzińska-Katarasińska. Kim jest posłanka, która może zostać marszałkiem seniorem Sejmu?

Iwona Śledzińska-Katarasińska jest wieloletnią posłanką, a z zawodu dziennikarką. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Z Łodzią była związana przez wiele lat, między innymi pracując w "Gazecie Wyborczej". W ławach sejmowych zasiada od 1991 roku, najpierw z ramienia Unii Demokratycznej i Unii Wolności, a od 2001 roku – Platformy Obywatelskiej.

Uważana jest za ekspertkę do spraw mediów. Z rekomendacji PO była członkiem Rady Programowej TVP. Przed ostatnimi wyborami zapowiadała, że w razie przejęcia władzy Koalicja Obywatelska sprawdzi kompetencje dziennikarzy obecnie zatrudnionych w telewizji publicznej.

d4c6ixg

W 2006 roku sąd odebrał Iwonie Śledzińskiej-Katarasińskiej na sześć miesięcy prawo jazdy i wymierzył grzywnę za spowodowanie wypadku samochodowego w stanie nietrzeźwym. Sąd odwoławczy uznał jednak, że posłanka nie wiedziała, że wypity przez nią lek ziołowy zawierał alkohol.

Śledzińska-Katarasińska może zostać marszałkiem seniorem Sejmu. Z czym wiąże się ta funkcja?

Po wyborach pojawiły się spekulacje, że marszałkiem seniorem zostanie Janusz Korwin-Mikke, lider Konfederacji. Na giełdzie nazwisk pojawiali się także Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński. O ile w Senacie marszałkiem seniorem zostaje automatycznie najstarszy poseł lub posłanka, o tyle prezydent ma swobodę wyboru marszałka seniora Sejmu z grona najstarszych posłów i posłanek.

Marszałek senior otwiera pierwsze posiedzenie nowego Sejmu, przeprowadza ślubowanie poselskie i wybór marszałka Sejmu oraz wygłasza uroczyste przemówienie. Rzecznik prezydenta zapowiedział, że Sejm IX kadencji zbierze się po raz pierwszy 12 listopada. Poprzednim marszałkiem seniorem był zmarły we wrześniu poseł ruchu Kukiz'15, twórca Solidarności Walczącej i ojciec urzędującego premiera Mateusza Morawieckiego, Kornel Morawiecki.

d4c6ixg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c6ixg
Więcej tematów