Iwano-Frankowsk: ulgi kombatanckie dla esesmanów?
Byli żołnierze jednostki "SS-Galizien" z obwodu iwano-frankowskiego na Ukrainie mogą otrzymać ulgi kombatanckie. Sprawa przyznania weteranom "SS Galizien" praw kombatanckich wywołała kontrowersje na Ukrainie i poza jej granicami.
Mer miasta Iwano-Frankowsk nie podpisał dotychczas decyzji rady miejskiej w sprawie przyznania byłym żołnierzom "SS Galizien" ulg kombatanckich. Tydzień temu, miejscy radni Iwano-Frankowska uznali weteranów niemieckiej dywizji za bojowników o wolność i niepodległość Ukrainy i postanowili nadać kombatanckie ulgi na leczenie i czynsz oraz dodatki do emerytury ponad 20 mieszkającym w obwodzie byłym żołnierzom "SS Galizien".
Przeciwko temu ostro wystąpiły rosyjskie władze i ukraińskie organizacje kombatantów armii radzieckiej. Ich zdaniem, taka decyzja zrównałaby prawa byłych esesmanów z prawami walczących o ojczyznę żołnierzy radzieckich. Lawina oburzenia spowodowała, że radni ukraińskiego Iwano-Frankowska tłumaczą, że decyzja przyznania ulg kombatanckich jeszcze nie zapadła i że powołano tylko specjalną komisję w tej sprawie.
Na Ukrainie od lat trwają spory o ocenę działalności dywizji "SS Galizien" oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii. Większość mieszkańców zachodniej Ukrainy domaga się ich rehabilitacji oraz nadania praw kombatanckich byłym żołnierzom walczącym w szeregach UPA. Projekty odpowiednich ustaw w tej sprawie mówią jednak wyłącznie o rehabilitacji UPA i nie wspominają o "SS Galizien".
Dywizję "SS-Galizien" powołano w 1943 r. Weszła ona w skład tzw. Waffen-SS - sił zbrojnych SS. Dywizja została rozbita pod Brodami w lipcu 1944 r. w trakcie potężnej ofensywy wojsk radzieckich.(miz)