Trwa ładowanie...
biały dom

Ivanka Trump oficjalnie doradczynią prezydenta. Nieodpłatnie

Córka prezydenta USA, Ivanka Trump, poinformowała, że będzie zatrudniona w Białym Domu jako doradczyni prezydenta. - Będę pracownikiem administracji podlegającym tym samym zasadom, co inni urzędnicy, ale pracę będę świadczyć nieodpłatnie - wskazała. Przyznała, że sytuacja jest precedensowa.

Share
Ivanka Trump oficjalnie doradczynią prezydenta. Nieodpłatnie
Źródło: Facebook.com
d2mbt9t

Odkąd w styczniu Donald Trump objął urząd prezydenta USA, Ivanka uczestniczyła w spotkaniach ze światowymi przywódcami, w tym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz premierem Kanady Justinem Trudeau.

Dyskusja o jej dalszych losach zawodowych rozgorzała w Stanach Zjednoczonych 20 marca, gdy opinia publiczna została poinformowana, że będzie ona mieć własny gabinet w Białym Domu oraz dostęp do tajnych informacji, mimo że nie zajmuje w administracji państwowej żadnego oficjalnego stanowiska.

d2mbt9t

Jamie Gorelick, prawnik i doradca Trumpa ds. etyki, informował wówczas, że Ivanka Trump dostanie własny gabinet w zachodnim skrzydle Białego Domu (gdzie urzęduje prezydent i najważniejsi urzędnicy), służbowe urządzenia komunikacyjne oraz dostęp do tajnych informacji.

Przekazał, że jego klientka ma być "oczami i uszami" prezydenta oraz doradzać mu w różnych kwestiach.

Precedens

W oświadczeniu przekazanym portalowi Politico Ivanka Trump zadeklarowała, że będzie "nadal służyć ojcu szczerą radą", i zapewniła: "Choć w historii najnowszej nie było takiego precedensu (dziecka prezydenta pracującego dla swojego ojca - przyp.red.), to dobrowolnie będę stosować się do wszystkich zasad etycznych obowiązujących urzędników państwowych".

Zaznaczyła, że znane są jej głosy wskazujące na "możliwy konflikt etyczny wynikający z podjęcia pracy w Białym Domu" i - szanując te zastrzeżenia - zdecydowała się nie pobierać żadnego wynagrodzenia za świadczoną pracę.

d2mbt9t

Mąż Ivanki również pracuje dla Trumpa

35-letnia Ivanka Trump jest najstarszą córką prezydenta. Jej mąż, Jared Kushner również jest zatrudniony jako doradca Trumpa.

Polityczne wpływy Ivanki Trump i jej męża spotkały się z krytyką i wzbudziły pytania o możliwy konflikt interesów. Federalne przepisy zakazujące nepotyzmu nie pozwalają głowie państwa na przyznawanie krewnym stanowisk w administracji państwowej. Wyjątek uczyniono dla Kushnera, gdy specjalny urząd w ministerstwie sprawiedliwości uznał, iż prezydentowi przysługują "specjalne uprawnienia w kwestii zatrudniania".

Na maj zapowiedziano premierę książki Ivanki Trump "Women Who Work" (Kobiety pracujące). Dochody ze sprzedaży mają zostać przekazane na cele charytatywne.

Źródło: PAP, WP

d2mbt9t

Podziel się opinią

Share
d2mbt9t
d2mbt9t
Więcej tematów