Trwa ładowanie...
d4iyx14

"Iustitia" apeluje, by prezydent powstrzymał się od przyjęcia ślubowania od nowych sędziów TK

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zwróciło się do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o powstrzymanie się od przyjęcia ślubowania od osób wybranych przez Sejm w dniu 2 grudnia 2015 r. na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Iustitia" apeluje, by prezydent powstrzymał się od przyjęcia ślubowania od nowych sędziów TK
(Wikipedia, Fot: Joanna Karnat)
d4iyx14

"Iustitia" apeluje, by prezydent powstrzymał się z przyjęciem ślubowania od tych sędziów do czasu rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny skarg dotyczących zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym oraz nowelizacji ustawy o TK z dnia 19 listopada.

Według Stowarzyszenia "istnieją wątpliwości" co do zgodności z Konstytucją zarówno przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym, jak również noweli tej ustawy z 19 listopada 2015 r. Jednakże - jak podkreślono - "jedynym organem uprawnionym do rozstrzygnięcia tych wątpliwości jest Trybunał Konstytucyjny".

"Uprawnień takich nie posiada natomiast ani Sejm, ani Prezydent RP. Z tego względu najlepszym - w naszej ocenie - sposobem rozwiązania obecnego kryzysu konstytucyjnego jest powstrzymanie się od wszelkich działań związanych z powołaniem nowych sędziów Trybunału do czasu rozstrzygnięcia wątpliwości konstytucyjnych co do obu wymienionych wyżej ustaw przez powołany do tego organ" - podkreślono w oświadczeniu Stowarzyszenia.

d4iyx14

W środę Sejm wybrał 5 nowych sędziów do TK zgłoszonych przez PiS są to: Julia Przyłębska, Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. Przeciwko wyborowi sędziów protestowały kluby opozycyjne: PO, Nowoczesna oraz PSL.

Zobacz również: Pięciu nowych sędziów TK - opozycja komentuje

d4iyx14

Podziel się opinią

Share
d4iyx14
d4iyx14
Więcej tematów