To aż niewiarygodne. "Istne szaleństwo" w pogodzie
Prawie 25 st. C było na termometrach w piątek o godzinie 22.50 w Cieszynie. O tej samej porze na północy Polski było zaledwie około 2-6 st. C. Duże różnice w temperaturach są przewidywane także w sobotę.
21.10.2023 | aktual.: 21.10.2023 09:05
Tak ciepłych nocy w Polsce nie ma często nawet w sierpniu. Tymczasem na południu w piątek o godzinie 23 było tak: Krosno - 19,9 st. C, Zakopane - 20,2 st. C, Sanok - 21 st. C, Zawoja - 21 st. C, Bielsko-Biała - 23,2 st. C.
Prawdziwie tropikalną noc mieli mieszkańcy Cieszyna, gdzie godzinę przed północą było aż 24,8 st. C.
Ogromne różnice temperatur
W tym samym czasie mieszkańcy północy Polski doznawali zwyczajnych temperatur znanych z października: od 2 do 6 st. C. To znaczy, że między południową, a północną częścią Polski było w nocy aż około 20 st. C różnicy.
Ale duże różnice notowano nawet pomiędzy położonymi blisko siebie miejscowościami. O godzinie 23 w Lądku-Zdroju było 19 st. C, a w Kłodzku tylko 9,5 st. C. Tymczasem miejscowości te dzieli zaledwie 25 km.
"Październikowa noc tropikalna"
"Za nami październikowa noc tropikalna. Jedną ze stacji, na której temperatura powietrza utrzymywała się przez całą noc powyżej wartości 20 st. C była stacja meteorologiczna w Cieszynie" - poinformowało w sobotę rano IMGW.
"Październikowe noce cieplejsze od letnich. Co tu się odwala z tą pogodą tej jesieni. Wrzesień cieplejszy od czerwca (w odczuciu to dla mnie jeszcze cieplejszy), a październik przynoszący noce tropikalne po 20-23 stopnie" - skomentował wcześniejszy wpis IMGW jeden z użytkowników serwisu X. "Istne szaleństwo" - czytamy w odpowiedzi.
Przyczyną wysokich temperatur na południu był silnie wiejący wiatr. W Tatrach przewracał drzewa. Stacja IMGW na Kasprowym Wierchu odnotowała porywy wiatru o prędkości 140 km/h. Drzewo przewróciło się m.in. na szyny kolejki na Gubałówkę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pogoda na sobotę
W sobotę również spodziewane są niesamowite różnice temperatur. - Na południu 21-22 st. od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę. W centrum, od województwa lubuskiego po południową część podlaskiego i północną część lubelskiego, na termometrach od 15 do 18 st. Natomiast na północy - na Suwalszczyźnie 6-7 st, Warmia i Mazury - 7-8 st., woj. pomorskie - od 8 do 9 st., nad morzem od 10 do 12 st. I w tych regionach przelotne opady deszczu - przekazał rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.
W Zachodniopomorskiem spadnie do 30 litrów na mkw. i mogą się pojawiać wyładowania atmosferyczne.
- Na północy, od Zachodniopomorskiego po Podlasie, nieprzyjemnie, wietrznie, deszczowo, niezbyt ciepło i niebezpiecznie ze względu na silne porywy wiatru. Natomiast na południu - cudownie, nic tylko tam jechać i cieszyć się tym napływem letniej aury - powiedział Walijewski.
Czytaj także:
Źródło: IMGW, PAP