Trwa ładowanie...

Islandia zakazuje plastiku. Koniec ze sztućcami, słomkami i torbami foliowymi

Rząd Islandii zakazał używania plastikowych torebek, sztućców i słomek. Nowe przepisy mają wejść w życie miarowo od 2020 roku. Władze mają też wystartować z kampanią zwiększającą świadomość na temat ograniczenia używania plastiku.

Share
Islandia zakazuje plastiku. Koniec ze sztućcami, słomkami i torbami foliowymi
Źródło: East News
d4cew0g

Do opracowania planu działania Ministerstwo Środowiska Islandii powołało specjalną grupę zadaniową. Cały plan obejmuje 18 kroków, dzięki którym obywatele Islandii zmniejszą ilość odpadów tworzyw sztucznych i wyeliminują większość rodzajów plastikowych jednorazówek wykonanych z nieulegających biodegradacji tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej. Docelowo ma obowiązywać całkowity zakaz stosowania plastikowych wyrobów jednorazowego użytku.

Od 1 stycznia 2020 roku całkowicie zakazane będą sprzedaż i używanie plastikowych sztućców, kubków, naczyń i słomek do picia. Tego samego dnia ze sklepów znikną kosmetyki zawierające mikrocząstki tworzyw sztucznych (np. żele do kąpieli z drobinkami peelingującymi i pasty do zębów z elementami polerującymi). Równo rok później w życie wejdzie zakaz stosowania plastikowych toreb na zakupy.

d4cew0g

Islandzki rząd zamierza również wystartować z kampanią uświadamiającą społeczeństwo w kwestii sposobów ograniczenia stosowania plastiku. Producenci z kolei będą zachęcani do używania mniejszej ilości plastiku, a właściciele sklepów będą zalecać klientom przynoszącym własne pojemniki zakup towarów luzem.

Władze gminne mają współpracować z lokalnymi przedsiębiorstwami w celu zwiększenia zbiórek i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Do takich działań na szerszą skalę mają zachęcić korzyści podatkowe.

d4cew0g

Podziel się opinią

Share
d4cew0g
d4cew0g
Więcej tematów