Atak na szpital w Gazie. Wstrząsające doniesienia, reakcja Netanjahu
Na szpital w Stefie Gazy spadła rakieta. W ostrzelanej placówce zabitych zostało setki osób. Głos w sprawie tragedii zabrał premier Izraela Benjamin Netanjahu, a także Siły Obronne Izraela (IDF).
Izraelskie wojsko wydało oświadczenie po ataku na szpital w Stefie Gazy. W komunikacie podano, że "na podstawie analizy systemów IDF" potwierdzone zostało wystrzelenie rakiety, która przeleciała w pobliżu szpitala. Te informacje potwierdził też izraelski premier.
"Analiza systemów operacyjnych IDF wskazuje, że terroryści w Gazie wystrzelili grad rakiet, które w momencie uderzenia przeleciały w pobliżu szpitala Al Ahli w Gazie" - napisał na platformie X (dawniej Twitter) Benjamin Netanjahu.
Dalej szef izraelskiego rządu zaznaczył, że źródła wywiadowcze potwierdzają, że za atak odpowiedziany jest Islamski Dżihad.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Atak na festiwalu w Izraelu. Ludzie uciekali przez pustynię
Atak na szpital w Stefie Gazu. Wojsko zabrało głos
"Według informacji wywiadowczych z kilku źródeł, jakie posiadamy, za nieudany atak (rakietowy), który uderzył w szpital, odpowiada organizacja Palestyński Islamski Dżihad" - podano także w komunikacie Sił Obronnych Izraela.
Przypomnijmy, że wcześniej izraelskie siły zbrojne poinformowały, że szpital "nie jest celem dla IDF", a izraelskie media spekulowały, że przyczyną wybuchu mogła być wadliwa rakieta bojowników Hamasu.
Tragedia po ostrzale szpitala w Strefie Gazy
W środę władze palestyńskie podały, że w wyniku ostrzału z powietrza w szpitalu w mieście Gaza zginęło około 500 osób. Oskarżyły o ten atak Izrael, pod adresem którego wkrótce z wielu krajów popłynęły słowa potępienia.
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas ocenił to jako potworną zbrodnię i ludobójstwo. Iran nazwał atak "okrutną zbrodnią wojenną", Turcja uznała, że świadczy on o "braku podstawowych ludzkich wartości". Liga Arabska wezwała zaś Zachód do "natychmiastowego powstrzymania tragedii (w Strefie Gazy)".
Atak na szpital "silnie potępiła" również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która jednak powstrzymała się od oceny, kto za to odpowiada.
Izrael atakuje Strefę Gazy w odwecie za atak Hamasu na Izrael. 7 października bojownicy palestyńskiej organizacji przedostali się na teren Izraela i zabili ok. 1400 osób, a ponad 100 porwali jako zakładników.
Źródło: X, PAP