Trwa ładowanie...
adam strzembosz

Ironiczne wyznanie prof. Strzembosza. "Ja po prostu kocham nowy Trybunał Konstytucyjny"

Zaskakujące słowa byłego przewodniczącego Trybunału Stanu. Prof. Adam Strzembosz był pytany o dalsze prace nad kontrowersyjną nowelizacją ustawy o IPN.
Share
Zaskakująca deklaracja profesora
Zaskakująca deklaracja profesoraŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Filip Radwański
d3legl9

- Jestem zachwycony - tak prof. Strzembosz odpowiedział na pytanie o prace Trybunału Konstytucyjnego nad rozpatrzeniem ustawy o IPN, która zakłada kary za sugerowanie polskiego udziału w masowej zagładzie Żydów. - Ja po prostu kocham nowy trybunał konstytucyjny - dodał ironicznie podczas rozmowy w "Faktach po Faktach".

- Rzadko spotyka się przepis tak niesprawny - później stwierdził już na poważnie prof. Strzembosz. Były przewodniczący Trybunału Stanu wskazał na to, że taki zapis prawno-karny "powinien składać się z znamion, które są konkretne."

- Jeżeli Holender powie, że Polacy zbudowali w Oświęcimiu obóz koncentracyjny, to co? Porwiemy go? Wyślemy komandosów, żeby do Polski go sprowadzić i osądzić? Przecież żaden Polak takich bzdur gadać nie będzie. Po co ten przepis? - stwierdził profesor.

d3legl9

Zobacz także: "Kto nami rządzi?” "Kto nami rządzi?" Jan Żaryn: "czuję obecność prowokatorów"

Przypomnijmy: 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN. Wprowadza ona karę grzywny lub do trzech lat więzienia za sugerowanie polskiego udziału w masowej zagładzie Żydów. Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Po tym jak nowelizację przyjął Sejm, bez poprawek poparły ją senackie komisje, a po nich swoją aprobatę wyraził Senat. W końcu dokument trafił na biurko prezydenta Dudy, a ten go podpisał. 15 lutego do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o zbadanie zgodności z przepisami konstytucji nowelizacji ustawy.

d3legl9

Prezydent we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego pytał m.in, czy kara 3 lat więzienia jest zgodna z zasadą proporcjonalności - a więc czy nie jest zbyt dotkliwa. Zdaniem Biura Analiz Sejmowych nie jest. Tym samym nie ma mowy o ograniczaniu wolności słowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3legl9

Podziel się opinią

Share
d3legl9
d3legl9
Więcej tematów