Ustawa o IPN zgodna z konstytucją. Jest sejmowa opinia

Prezydent zaskarżył przepisy ustawy o IPN. Jak podaje RMF FM, Biuro Analiz Sejmowych wydało specjalną opinię przed rozprawą w Trybunale Konstytucyjnym.

Ustawa o IPN zgodna z konstytucją. Jest sejmowa opinia
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz
Karolina Kołodziejczyk

15.03.2018 | aktual.: 15.03.2018 12:30

Prezydent we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego pytał m.in, czy kara 3 lat więzienia jest zgodna z zasadą proporcjonalności - a więc czy nie jest zbyt dotkliwa. Zdaniem Biura Analiz Sejmowych nie jest. Tym samym nie ma mowy o ograniczaniu wolności słowa.

Co więcej, Biuro Analiz Sejmowych nie ma nic przeciwko takim określeniom "Małopolska Wschodnia" w ustawie o IPN. Ich zdaniem, taki termin jest używany w publikacjach, a także orzecznictwie Sądu Najwyższego" - cytuje Biuro dziennikarz RMF FM.

Przypomnijmy: 6 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN. Wprowadza ona karę grzywny lub do trzech lat więzienia za sugerowanie polskiego udziału w masowej zagładzie Żydów. Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Po tym jak nowelizację przyjął Sejm, bez poprawek poparły ją senackie komisje, a po nich swoją aprobatę wyraził Senat. W końcu dokument trafił na biurko prezydenta Dudy, a ten go podpisał. 15 lutego do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o zbadanie zgodności z przepisami konstytucji nowelizacji ustawy.

Źródło: RMF FM

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (251)