Irlandzka policja złapała zabójców policjanta?
Dwie osoby zostały zatrzymane przez północnoirlandzką policję w związku z poniedziałkowym zabójstwem policjanta w mieście Craigavon - podała lokalna policja.
10.03.2009 | aktual.: 11.03.2009 19:16
Pierwszym zatrzymanym jest 17-letni chłopak, który "obecnie pomaga policji w śledztwie". Drugi to 37-letni mężczyzna - poinformowała północnoirlandzka policja w specjalnym oświadczeniu.
Do zabójstwa przyznała się republikańska grupa pod nazwą Kontynuacja IRA, która sprzeciwia się procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej. Kontynuacja IRA, która jest przeciwna brytyjskim rządom w Ulsterze, poinformowała, że to jej ludzie zastrzelili 48-letniego Stephena Carrolla.
"Dopóki Brytyjczycy pozostają w Irlandii, te ataki będę trwać" - ostrzegła grupa w zaszyfrowanym komunikacie. Carroll zginął podczas patrolowania katolickiej części miasta Craigavon, położonego na północny zachód od Belfastu, niespełna 48 godzin po zamachu na brytyjską bazę wojskową Massereene w Irlandii Północnej, w którym zginęło dwóch brytyjskich żołnierzy i do którego przyznała się inna grupa republikańska, Prawdziwa IRA.
Kontynuacja IRA to jedno z małych ugrupowań, które oderwały się od IRA, gdy ta ostatnia poleciła w 2005 roku wstrzymanie walki zbrojnej w ramach procesu pokojowego. Grupa domaga się przyłączenia Irlandii Północnej do Irlandii.
Politycy obawiają się powrotu przemocy w Irlandii Północnej, gdzie trwający ponad 30 lat zbrojny konflikt wydawał się już zażegnany dzięki układowi pokojowemu z 1998 roku. Protestanckie ugrupowania paramilitarne jak dotąd dotrzymywały zawieszenia broni, które ogłosiły w 1994 roku.
Walki między wspieraną przez katolicką mniejszość IRA, a ugrupowaniami protestanckich lojalistów, opowiadających się za utrzymaniem zależności Irlandii Północnej od Wielkiej Brytanii, pochłonęły w latach otwartego konfliktu ponad 3 tys. ofiar śmiertelnych.
Sobotni atak na bazę wojskową i zabicie w poniedziałek policjanta, który - zdaniem policji - został wciągnięty w pułapkę, to najpoważniejsze akty przemocy od podpisania układu z 1998 roku.