Trwa ładowanie...
d35otyf

Irlandia: wyniki referendum po południu


Po południu w Irlandii będą znane wyniki referendum dotyczącego zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Frekwencja w środowym referendum była niska, ale - jak podkreślają irlandzkie gazety - nieco wyższa niż w czasie plebiscytu nad Traktatem Nicejskim w ubiegłym roku, w którym głosowało tylko 35% wyborców.

d35otyf
d35otyf

Wszystkie gazety zgodnie podkreślają, że powodem niskiej frekwencji w referendum aborcyjnym była fatalna pogoda, co zniechęciło ludzi do wybrania się do lokali wyborczych.

Dziennik The Irish Times twierdzi, że głosowało nieco ponad 40% dorosłych Irlandczyków. Natomiast The Irish Independent sugeruje, że frekwencja była jednak niższa.

Trwa jeszcze podliczanie głosów, a pełne wyniki maja być znane dopiero po południu.

Irlandzcy wyborcy mieli w środę zdecydować, czy należy unieważnić orzeczenie Sądu Najwyższego z przed kilku lat, o tym że groźba popełnienia przez kobietę samobójstwa może być wystarczającym powodem do przeprowadzenia zabiegu przerwania niechcianej ciąży.

Rząd chce obalić to orzeczenie, by jeszcze bardziej ograniczyć dostęp do aborcji. Pytania w referendum nie precyzowały jednak wyraźnie, czy aborcja nadal powinna być w Irlandii całkowicie zakazana, czy też są od tego zakazu wyjątki.

Drugim problemem był inny aspekt referendum - zdezorientowanych wyborców pytano o zdefiniowanie momentu, w którym rozpoczyna się ciąża. (an)

d35otyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35otyf
Więcej tematów