Irlandia/UE: będzie nowe referendum?
Rząd Irlandii uzyska od UE dodatkowy termin na opracowanie planów nowego referendum w sprawie traktatu z Nicei, które ewentualnie może unieważnić wynik czwartkowego głosowania - poinformował w poniedziałek Financial Times.
Równocześnie ministrowie spraw zagranicznych UE zaapelują do innych krajów Piętnastki, by ratyfikowały traktat, który toruje drogę rozszerzeniu. Jak dotąd zrobiła to tylko Dania. Irlandia jest jedynym krajem, w którym ratyfikowanie wymaga rozpisania ogólnonarodowego referendum.
Szefowie MSZ Piętnastki zbierają się w poniedziałek w Brukseli w związku z przygotowaniami do szczytu w Goeteborgu. Irlandia przedstawi analizę czwartkowego referendum i wniosków, jakie z niego wyciągnął rząd.
Według źródeł brukselskich, na które powołuje się poniedziałkowy FT sekretariat Rady Ministrów UE przygotował projekt stanowiska podobnego do tego, który UE zajęła w 1992 roku po odrzuceniu przez Duńczyków w pierwszym referendum traktatu z Maastricht.
Ramy dla poniedziałkowych obrad ministrów spraw zagranicznych Piętnastki wytyczyli premier Szwecji Goeran Persson i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi we wspólnym oświadczeniu wydanym po ogłoszeniu wyników irlandzkiego referendum.
Oświadczenie obiecuje rządowi w Dublinie wszelką możliwą pomoc w znalezieniu wyjścia z kryzysowej sytuacji, ale bez zmiany meritum nicejskiego traktatu. Uznaje też potrzebę lepszego wyjaśniania obywatelom Piętnastki zagadnień unijnych.
Unijni urzędnicy starają się uspokoić kraje, które oczekują na przyjęcie do Piętnastki. Minister spraw zagranicznych Szwecji Anna Lindh oświadczyła w poniedziałek, że kraje kandydujące powinny wiedzieć, iż nie będzie zahamowania procesu rozszerzenia po odrzuceniu przez Irlandię Traktatu Nicejskiego.
Rozszerzenie będzie postępować, jak dotychczas. Nie będzie zmian w traktacie, nie będzie zmian w procesie ratyfikacji w różnych krajach - zapewniła pani Lindh, rozpoczynając spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej.
Belgijski minister spraw zagranicznych Louis Michel wyraził opinię, że należałoby starać się przekonać naród irlandzki. Musimy wyjaśnić, że Irlandia i inne kraje odnoszą wielką korzyść z tego, że są w Europie - powiedział.
Wysoki przedstawiciel dyplomacji unijnej Javier Solana również akcentował, że proces rozszerzenia powinien być kontynuowany z determinacją. (aso)