Trwa ładowanie...

Irlandia: skandaliczny napis na urzędzie w Cork. Zniknął po interwencji Polaków

Nad drzwiami jednego z urzędów opieki społecznej w Cork w Irlandii nieznani sprawcy powiesili skandaliczny napis. Nawiązywał on treścią i wzorem do tego, który widnieje nad bramą obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Sprawą zajmuje się już irlandzka policja.

Irlandia: skandaliczny napis na urzędzie w Cork. Zniknął po interwencji PolakówŹródło: Towarzystwo Irlandzko-Polskie / Irish Polish Society
dk5cen7
dk5cen7

Napis "Jobpath macht frei" nad drzwiami urzędu w Cork zauważyli w środę po południu Polacy mieszkający w Irlandii. Natychmiast zgłosili ten fakt kierownictwu placówki. Po 20 minutach skandaliczna naklejka została zdjęta - informuje serwis poloniairlandia.pl.

Urzędnicy zawiadomili o sprawie irlandzką policję, trwa poszukiwanie sprawców, który powiesili ten skandaliczny napis.

Tymczasem zdjęcia urzędu z naklejką "Jobpath macht frei" trafiły do sieci. Zauważyli je także pracownicy Muzeum Auschwitz-Birkenau. "Arbeit macht frei” było fałszywą, cyniczną iluzją, którą SS dawało więźniom obozu Auschwitz. Te słowa stały się jedną z ikon ludzkiej nienawiści. To bolesne, gdy ten symbol jest "interpretowany” nad biurem pracy w Cork. Proszę to usunąć" - napisali na oficjalnym koncie muzeum, zwracając się do pracowników irlandzkiego urzędu.

Irlandzki wydział ds. zatrudnienia i opieki społecznej w odpowiedzi poinformował Muzeum Auschwitz-Birkenau o tym, że rzeczywiście taki incydent miał miejsce. "Bardzo żałujemy, że tak się stało" - napisano. Autor wpisu dodał także, że o sprawie zawiadomiono już policję.

dk5cen7

JobPath to rządowy program, który ma w założeniach pomóc osobom długotrwale bezrobotnym powrócić na rynek pracy. Osoby te - jak przypomina portal poloniairlandia.pl - są zatrudniane przez firmy biorące udział w programie. Za pracę bezrobotnego przez 12 miesięcy płaci państwo. Po tym okresie firma może kandydata zatrzymać, ale nie jest to jej obowiązkiem.

Program jest mocno krytykowany. Pracownicy są traktowani jak darmowa siła robocza: często są fatalnie traktowani przez pracodawców, zrzuca się na nich wiele obowiązków. Tylko jeden na pięciu znajduje po roku zatrudnienie.

Źródło: poloniairlandia.pl, irishtimes.com

dk5cen7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk5cen7
Więcej tematów