Trwa ładowanie...

Irlandia Północna: zamieszki w Londonderry. Zastrzelono 29-letnią dziennikarkę

Zamieszki w Londonderry w Irlandii Północnej. Zamaskowani napastnicy obrzucili koktajlami Mołotowa policyjne samochody. Doszło do strzelaniny, podczas której zginęła 29-letnia kobieta.

Share
Irlandia Północna: zamieszki w Londonderry. Zastrzelono 29-letnią dziennikarkę
Źródło: Forum
d46ekew

Zamieszki wybuchły w nocy z czwartku na piątek, po akcji policyjnej w dwóch dzielnicach Londonderry. Jak informuje "The Telegraph" uczestnicy zamieszek rzucali w policyjne auta petardami i koktajlami Mołotowa. Przy okazji spłonęło kilka prywatnych aut.

W trakcie zamieszek doszło do strzelaniny. W jej efekcie postrzelono młodą kobietę. Dziennikarka "The Belfast Telegraph" Leona O'Neill była świadkiem tego zdarzenia. Opisała je na swoim profilu na Twitterze: "Stałam obok młodej kobiety, gdy ta upadła obok policyjnego Land Rovera. Zadzwoniłam po karetkę, ale policjanci sami zabrali ją do radiowozu i pojechali do szpitala. Tam zmarła. Miała tylko 29 lat" - napisała.

d46ekew

Policja potwierdziła śmierć 29-latki i wszczęła śledztwo w sprawie morderstwa. Poinformowała też, że wydarzenia w Londonderry traktuje jako "incydent terrorystyczny".

Brytyjscy dziennikarze szybko zidentyfikowali ofiarę strzelaniny. Okazała się nią być Lyra McKee, lokalna dziennikarka, zajmującą się tematyką skutków lat przemocy w Irlandii Północnej. Chwilę przed śmiercią McKee zamieściła zdjęcie ze sceny zamieszek na Twitterze pokazujących dym unoszący się nad pojazdami służb ratunkowych wraz z podpisem: „Derry dziś wieczorem. Absolutne szaleństwo".

d46ekew

Brytyjski "The Telegraph" przypomina, że do zamieszek doszło w Wielkim Tygodniu, tuż przed rocznicą Powstania Wielkanocnego. 24 kwietnia 1916 roku uzbrojeni powstańcy próbowali (bezskutecznie) powołać niepodległą Republikę Irlandii.

Liderka Sinn Féin Michelle O’Neill stwierdziła na swoim profilu na Twitterze że zamieszki były "atakiem na wspólnotę, atakiem na proces pokojowy i atakiem na Porozumienie wielkopiątkowe". Zaapelowała o spokój oraz przekazanie policji informacji o sprawcach.

Źródło: telegraph.co.uk, belfasttelegraph.co.uk

d46ekew

Podziel się opinią

Share
d46ekew
d46ekew
Więcej tematów