Irlandia Północna: IRA bierze odpowiedzialność za zamach bombowy w Londonderry

Ugrupowanie, które przedstawiło się jako IRA, wzięło na siebie odpowiedzialność za zdetonowanie ładunku wybuchowego w Londonderry 19 stycznia. Na szczęście w zamachu nikt nie ucierpiał.

Irlandia Północna: IRA bierze odpowiedzialność za zamach bombowy w Londonderry
Źródło zdjęć: © East News

29.01.2019 | aktual.: 29.01.2019 18:14

IRA: ostrzegamy tych, którzy kolaborują z Brytyjczykami. Nie będzie więcej ostrzeżeń

- Ostrzegamy tych, którzy kolaborują z Brytyjczykami, że mają tego natychmiast zaprzestać, bo nie będzie więcej ostrzeżeń - napisano w oświadczeniu IRA przesłanym we wtorek gazecie Derry Journal, podaje PAP.

W sobotę 19 stycznia, przed budynkiem sądu w Londonderry, eksplodował ładunek wybuchowy umieszczony w samochodzie, który został skradziony przez zamaskowane osoby. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń. Policja poinformowała, że w związku z tym incydentem zatrzymano 5 osób, które umieszczono w areszcie.

Jak podaje północnoirlandzka policja, śledztwo w sprawie zamachu w Londonderry koncentruje się na odłamie Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), nazywanym Nową IRA, bądź Prawdziwą IRA. Grupa sprzeciwia się porozumieniu pokojowemu z 1998 roku, które zakończyło trzy dekady przemocy w Irlandii Północnej.

Po dwóch dniach od wybuchu, przed budynkiem sądu w tLondonderry, funkcjonariusze przeprowadzili kontrolowaną eksplozję obiektu, znajdującego się w samochodzie typu van, który również został skradziony przez zamaskowanych sprawców i porzucony na jednej z ulic.

Irlandia Północna: niepokoje przez odrzucenie porozumienia ws. brexitu?

Jedną z głównych obaw związanych z możliwym odrzuceniem porozumienia o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest to, że może dojść do wznowienia niepokojów w Irlandii Północnej – podaje PAP.

Od końca lat 60. XX wieku do 1998 roku w Irlandii Północnej trwał konflikt pomiędzy protestancką większością, chcącą pozostania pod zwierzchnictwem Wielkiej Brytanii, a katolicką mniejszością, walczącą o zjednoczenie Irlandii. Drugie co do wielkości miasto w Irlandii Północnej – Londonderry (zwane przez katolików Derry), zaraz po Belfaście było najmocniej dotknięte tym konfliktem.

irlandia północnairazamach bombowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)