Trwa ładowanie...
d3zvzdz
12-11-2014 22:05

Iran twierdzi, że skopiował samolot bezzałogowy USA

Irańska telewizja państwowa pokazała odbywający lot samolot bezzałogowy, który według niej jest kopią zdobytej w 2011 roku amerykańskiej maszyny rozpoznawczej o obniżonej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego (stealth).

d3zvzdz
d3zvzdz

Jak zaznacza agencja AP, film, który pokazuje czarny samolot lecący nad górzystym terenem i bezwodnymi równinami oraz jego lądowanie w niewymienionej z nazwy bazie lotniczej, może być pierwszym dowodem na to, że replika bezzałogowego samolotu rzeczywiście wzbiła się w powietrze.

Generał Amir Ali Hadżizadeh, dowódca sił powietrznych elitarnej Gwardii Rewolucyjnej powiedział państwowej telewizji, że Iran zbuduje dwa lub trzy takie samoloty jeszcze w bieżącym irańskim roku kalendarzowym, który kończy się 20 marca, a w roku przyszłym podejmie ich masową produkcję. Dodał, że irańska wersja jest w porównaniu z oryginałem ulepszona.

"Irańska wersja ma znacznie zmniejszoną masę, zużywa mniej paliwa, a jej prędkość i zasięg poważnie wzrosły dzięki ulepszeniu konstrukcji. Amerykanie użyli w konstrukcji płatowca metalu, natomiast my nie użyliśmy go w ogóle. Pozwoliło to zmniejszyć jego widzialność dla radaru" - zaznaczył Hadżizadeh.

Według niego Iran zdołał dokładnie zbadać i skopiować odrzutowy samolot bezzałogowy Lockheed RQ-170 Sentinel, który w grudniu 2011 roku wleciał w irańską przestrzeń powietrzną z sąsiedniego Afganistanu.

d3zvzdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zvzdz
Więcej tematów