Trwa ładowanie...

Iran szykuje nową dostawę dla Rosji. Nerwowa reakcja USA [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to 251. dzień napaści na Ukrainę. Według najnowszych doniesień Iran przygotowuje się do wysłania do Rosji około 1 tys. dodatkowych jednostek uzbrojenia, w tym rakiet balistycznych krótkiego zasięgu oraz kolejnych dronów bojowych. - Jesteśmy zaniepokojeni, że Iran może rozważać dostarczenie rakiet ziemia-ziemia w dodatku do dronów, które już wysłał - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone przyglądają się różnym opcjom dodatkowej odpowiedzi na irańskie dostawy broni. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Iran szykuje nową dostawę dla Rosji. Nerwowa reakcja USA [RELACJA NA ŻYWO]Iran szykuje nową dostawę dla Rosji. Nerwowa reakcja USA [RELACJA NA ŻYWO]Źródło: East News, fot: -
d7lmuhu
d7lmuhu
Trwa łączenie
22:57, 01.11.2022

- Zrobimy wszystko, by dostarczyć ludziom prąd i ciepło tej zimy. Musimy  jednak zrozumieć, że Rosja zrobi wszystko, żeby nie pozwolić nam żyć  normalnie – powiedział w codziennym wieczornym wystąpieniu prezydent  Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

22:32, 01.11.2022

Ukraińskiej obronie udało się zestrzelić rosyjskie samoloty na granicy obwodów donieckiego i ługańskiego.

22:13, 01.11.2022

ISW pracowało interaktywną mapę i oś czasu śledzącą zweryfikowane ataki partyzanckie na Ukrainie. ISW zaktualizuje tę mapę, gdy zostaną potwierdzone dodatkowe ataki.

21:52, 01.11.2022

Szef tureckiego resortu obrony Hulusi Akar zapowiedział, że Ankara będzie kontynuować realizację umowy zbożowej, podobnie jak przed ogłoszeniem przez Rosję zawieszenia umowy.


- My jako Turcja wypełniliśmy i będziemy wypełniać nasze zobowiązania w tym zakresie - powiedział Akar. Żywność będzie transportowana z Ukrainy pod banderą Turcji - pisze ukraiński Kanal 24.

21:41, 01.11.2022

Ukraiński wywiad donosi, że Rosjanie instalują sprzęt wojskowy na dachu elektrowni w Zaporożu. 

21:26, 01.11.2022

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow wskazał, kto po stronie rosyjskiej jest odpowiedzialny za niszczenie ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Jak podkreślił, osoba ta poniesie konsekwencje.

21:17, 01.11.2022

Rosyjska telewizja państwowa mówi widzom, że lepiej umrzeć niż przegrać wojnę z "nikczemnym Zachodem". Pojawiają się też kuriozalne twierdzenia, że jeśli Rosjanie przegrają, będą pokazywani w ogrodach zoologicznych obok zwierząt. 

21:07, 01.11.2022

Kijów i obwód kijowski mogą pozostać bez prądu nawet przez kilka tygodni - powiedział szef wojskowej administracji obwodu kijowskiego Ołeksij Kuleba.

20:53, 01.11.2022

"Wątpliwe jest, by reżim w Rosji upadł wcześniej, niż w 2026 roku. Nie chodzi mi o samego Putina, ale o reżim" - oświadczył Michaił Chodorkowski, jeden z czołowych krytyków Putina, w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla portalu Meduza, zatytułowanym "Byliśmy świadkami, jak złodziejaszek przeistoczył się w krwiopijcę".


Chodorkowski zaznaczył, że rok 2026, to wariant optymistyczny. "Oczywiście może stać się jakiś cud i zdarzy się to jutro. Ale może być na odwrót i reżim dociągnie do 2035, albo i dłużej".

20:37, 01.11.2022

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział we wtorek, że nie sądzi, by Władimir Putin użył na Ukrainie taktycznej broni jądrowej. Przestrzegł też przed próbami zawarcia jakiegoś porozumienia, które zmuszałoby Ukraińców do ustępstw terytorialnych.

20:27, 01.11.2022

Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Turcji Władimir Putin powiedział, że wznowienie umowy zbożowej będzie można rozważyć dopiero po otrzymaniu realnych gwarancji od Kijowa, że korytarz humanitarny nie będzie wykorzystywany do celów wojskowych - donosi rosyjska agencja  RIA Novosti.


"Dopiero po tym będzie można rozważyć kwestię wznowienia pracy w ramach (…) inicjatywy czarnomorskiej" - oświadczył Kreml. Putin dodał, że wcześniej konieczne jest szczegółowe zbadanie uderzenia Sił Zbrojnych Ukrainy na Sewastopol.


Rosyjski dyktator potwierdził również Erdoganowi gotowość Moskwy do bezpłatnego dostarczania znacznych ilości zboża i nawozów do Afryki.

20:15, 01.11.2022

Prowizoryczna "pralnia" zrobiona przez ukraińskich żołnierzy.

20:03, 01.11.2022

Delegacje Ukrainy, Turcji i ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym (ang. JCC) ustaliły, że nie będą planować jakiegokolwiek ruchu statków w ramach Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej na 2 listopada – powiadomiło przedstawicielstwo ONZ w JCC, regulującym funkcjonowanie korytarza zbożowego.

19:49, 01.11.2022

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow wskazał, kto po stronie rosyjskiej jest odpowiedzialny za niszczenie ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Jak podkreślił, osoba ta poniesie konsekwencje.

19:39, 01.11.2022

Zdjęcia z Kijowa wykonane przez reporterów Associated Press. Wyłączenia prądu spowodowane rosyjskimi atakami trwają.

19:26, 01.11.2022

"Od 'wygrania wojny w trzy dni' do 'potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskiej flocie czarnomorskiej' minęło osiem miesięcy" - pisze resort obrony Ukrainy, naśmiewając się w ten sposób z początkowych planów Rosji, która zakładała szybkie przejęcie władzy w Kijowie.

19:13, 01.11.2022

Rada Miejska Mariupola pokazała warunki, w jakich żyją lokalni mieszkańcy tymczasowo okupowanego miasta. 

19:03, 01.11.2022

U Putina zdiagnozowano chorobę Parkinsona i raka trzustki - wynika z dokumentów, które rzekomo wyciekły z Kremla. Rosyjski przywódca ma być leczony sterydami. Plotki o jego złym stanie zdrowia krążą od wielu miesięcy.

18:48, 01.11.2022

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone potencjalną dostawą rakiet z Iranu dla Rosji. Jak dodał, USA rozważają dodatkowe opcje reakcji na te dostawy.


- Jesteśmy zaniepokojeni, że Iran może rozważać dostarczenie rakiet ziemia-ziemia dla Rosji w dodatku do dronów, które już wysłał - powiedział Kirby. Odmówił jednocześnie potwierdzenia, że umowa w tej sprawie została zawarta. Zaznaczył jednak, że USA przyglądają się różnym opcjom dodatkowej odpowiedzi na irańskie dostawy broni, bo stanowią one pogwałcenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 2231.


Do pojawiających się doniesień ws. irańskich rakiet Kirby odniósł się podczas wirtualnej konferencji prasowej. Dostawa broni od Iranu dla Rosji ma zawierać 1 tys. broni różnego rodzaju, w tym rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Fateh-110 i Zolfagar o zasięgu 300 i 700 km.

18:35, 01.11.2022

Kijów w ciemnościach. Miasto oszczędza energię.

18:26, 01.11.2022

Informacje, jakoby Rosja zniszczyła blisko 40 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej, potwierdził we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. 


W rozmowie z sekretarz UE ds. energii Kadri Simson Zełenski mówił o skutkach "terroryzmu energetycznego ze strony Rosji i uszkodzeniu już blisko 40 proc. infrastruktury energetycznej Ukrainy, w tym elektrowni cieplnych, elektrociepłowni i elektrowni wodnych".

18:16, 01.11.2022

"Dziś mieliśmy pierwszą noc, kiedy temperatura spadła poniżej zera. Prawie 40 proc. infrastruktury energetycznej w Ukrainie zostało zniszczone. Razem z moją rodziną, podobnie jak większość mieszkańców Kijowa w nocy i przez pół dnia nie mieliśmy prądu i wody" - napisał na Twitterze były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

18:08, 01.11.2022

Rosja planuje umieścić irańskie rakiety na północ od Ukrainy, a Ukraina nie ma skutecznej możliwości obrony przed takim rodzajem rakiet - przekazał we wtorek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Wyjaśnił, że chodzi o rakiety balistyczne o zasięgu 300 i 700 km.


- Będziemy wykorzystywać wszystkie środki obrony przed tymi rakietami. Prawdopodobnie zostaną one skierowane na północ od Ukrainy, skąd będą mogły zagrozić całej Ukrainy - powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy podczas briefingu.


Zauważył on, że takie rakiety "teoretycznie można zestrzelić, ale jest bardzo ciężko zrobić to tymi zasobami, które posiada Ukraina". - Ukraina posiada zasoby obrony powietrznej, ale nie przeciwrakietowej - zaznaczył.


Nieoficjalne informacje o tym, że Rosja zamierza pozyskać od Iranu rakiety balistyczne, pojawiły się już kilka tygodni temu.

17:48, 01.11.2022

Pomimo kolejnych ataków Rosji na infrastrukturę krytyczną do Kijowa przybyła we wtorek zastępczyni sekretarza stanu USA Karen Donfried - powiadomiła amerykańska ambasador Bridget Brink.


Jak dodała, Donfried - zastępczyni sekretarza stanu ds. europejskich i eurazjatyckich, przybyła do ukraińskiej stolicy, by usłyszeć wprost od Ukraińców, jak USA mogą wesprzeć ich kraj, który odbudowuje się i wyzwala swoje terytorium w warunkach ciągłych bombardowań.

17:40, 01.11.2022

Norwegia szkoli ukraińskich żołnierzy. - Siły ukraińskie pilnie potrzebują wyszkolenia większej liczby żołnierzy. Posiadamy wykwalifikowanych instruktorów, którzy w ograniczonym czasie mogą przekazać ukraińskim żołnierzom dużą wiedzę powiedział norweski minister obrony Bjorn Arild Gram.

17:29, 01.11.2022

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdziła, że ubiegłej nocy Rosjanie ostrzelali Bachmut przy użyciu zakazanych przez konwencje międzynarodowe bomb fosforowych - donosi ukraińska agencja Ukrinform.

17:17, 01.11.2022

"Dziś rano potwierdziłem to prezydentowi Zełenskiemu: jesteśmy w pełni zmobilizowani do jak najszybszego zwiększenia naszego wsparcia wojskowego dla Ukrainy, w szczególności obrony przeciwlotniczej" - napisał prezydent Francji Emmanuel Macron.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d7lmuhu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d7lmuhu
Więcej tematów