Iran po ataku USA. Teheran wycofuje się z porozumienia, które ogranicza program nuklearny

Chodzi o umowę, z której w 2018 r. wycofały się Stany Zjednoczone. Wówczas prezydent Iranu Hassan Rowhani ogłosił, że jego kraj pozostanie stroną porozumienia nuklearnego. Sytuacja zmieniła się po zamordowaniu przez siły USA generała Kasema Sulejmaniego.

Iran po ataku USA. Teheran wycofuje się z porozumienia, które ogranicza program nuklearny
Źródło zdjęć: © PAP | PAP,PAP/EPA
Katarzyna Romik

Informację o decyzji Teheranu przekazała w niedzielę irańska państwowa telewizja. Zacytowano oświadczenie administracji prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego.

Associated Press, cytując komunikat, zaznacza, że "Iran nie będzie przestrzegał ograniczeń dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie".

Iran po ataku USA. Ważna decyzja Teheranu

- Rząd Iranu w oświadczeniu ogłosił swój piąty i ostatni krok na drodze ograniczania irańskich zobowiązań, wynikających z JCPOA (porozumienia nuklearnego) - podała irańska telewizja.

Nikt nie chce powiedzieć, gdzie jest prezydent. Adam Bielan: nie jest na nartach

Oznacza to, że "przed Iranem nie ma już żadnych ograniczeń operacyjnych".

Reuters zwraca uwagę na innym fragment oświadczenia, w którym mowa o tym, że poziom wzbogacania uranu, liczba wirówek i badania będą teraz zależeć od technicznych potrzeb kraju. "Iran będzie kontynuował wzbogacanie uranu bez ograniczeń, wychodząc z technicznych potrzeb" - podkreślono w oświadczeniu.

Iran ma natomiast dalej współpracować z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA). Teheran ma byż również "otwarty na negocjacje z europejskimi partnerami".

MAEA jak dotąd nie skomentowała informacji przekazanych przez irańską telewizję.

Poza USA umowę z Iranem podpisały Chiny, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Rosja. Minister spraw zagranicznych, ogłaszając decyzję, zapowiedział, że wieczorem odbędzie się spotkanie dot. decyzji jego kraju. Porozumienie obowiązywało do 2015 r.

Umowa podpisana w lipcu 2015 r. między sześcioma mocarstwami a Iranem zakłada ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Prezydent USA Donald Trump jeszcze podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi z 2016 r. krytykował dokument. - Pozwolenie na utrzymanie umowy z Iranem oznaczałoby wyścig zbrojeń nuklearnych - mówiłDonald Trump, kiedy dwa lata temu zrywał porozumienie nuklearne w 2018 r.

Przypomnijmy, że Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds oraz Abu Mahdi al-Muhandis, założyciel proirańskiej milicji irackiej Kataib Hezbollah, zostali zabici w nocy z czwartku na piątek na lotnisku w Bagdadzie. Ostrzał rakietowy przeprowadziły siły USA, a wykorzystano do niego drony bezzałogowe.

Żródło: IAR

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (830)