Trwa ładowanie...
d1ex5o2

Iran: jesteśmy bliżej porozumienia ws. programu atomowego

Iran i grupa 5+1 są coraz bliżej porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi. Do Genewy przyjechał szef rosyjskiej dyplomacji, a oczekiwany jest tam także sekretarz stanu USA .

d1ex5o2
d1ex5o2

Aragczi potwierdził wcześniejsze informacje, że podczas piątkowych negocjacji udało się osiągnąć pewien postęp. Nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów, ale podkreślił, że rezultaty ostatnich rozmów przybliżają negocjatorów do przełomu i ostatecznego porozumienia.

W piątek wieczorem do Genewy przyjechał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Tuż po przylocie spotkał się z szefem irańskiej dyplomacji Mohammadem Dżawadem Zarifem.

Departament Stanu USA poinformował, że jeszcze w piątek do Szwajcarii odleci szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. W Genewie spodziewani są także w sobotę ministrowie spraw zagranicznych innych krajów biorących udział w negocjacjach.

Oznacza to prawdopodobnie, że udało się przełamać impas, w jakim znalazły się negocjacje i że będą one kontynuowane w sobotę.

Kolejna runda negocjacji grupy 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem rozpoczęła się w środę. Już po czwartkowych intensywnych rozmowach irańskie źródła dyplomatyczne dawały do zrozumienia, że głównym punktem spornym jest prawo Iranu do wzbogacania uranu, z którego Teheran nie chce zrezygnować.

d1ex5o2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ex5o2
Więcej tematów