Trwa ładowanie...
d2ytfeg

Iran dostał pierwszą transzę pieniędzy w ramach łagodzenia sankcji

Do Banku Centralnego Iranu wpłynęło 550 mln dolarów jako pierwsza transza aktywów odblokowanych w ramach łagodzenia sankcji na mocy porozumienia o ograniczeniu irańskiego programu atomowego - poinformowała oficjalna irańska agencja IRNA.
Share
Teheran, stolica Iranu
Teheran, stolica IranuŹródło: AFP, Fot: Atta Kenare
d2ytfeg

"550 mln dolarów z zablokowanych irańskich aktywów przetransferowano na należące do Banku Centralnego Iranu konto w Szwajcarii" - napisała IRNA. Według niej jest to pierwsza transza z łącznie 4,2 mld dolarów zamrożonych irańskich wpływów ze sprzedaży ropy. Mają one być udostępnione Iranowi zgodnie z umową, jaką zawarł 24 listopada z sześcioma mocarstwami - USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.

Porozumienie to, które będzie obowiązywać przez pół roku od 20 stycznia, zobowiązuje Teheran do ograniczenia jego programu nuklearnego - w tym wzbogacania uranu - w zamian za złagodzenie dotkliwych dla irańskiej gospodarki międzynarodowych sankcji.

Strony umowy zamierzają w ciągu sześciu miesięcy wynegocjować nowe pełne porozumienie, które całkowicie wyeliminowałoby możliwość uzyskania przez Iran broni jądrowej - do czego według wspólnoty międzynarodowej potajemnie dąży.

d2ytfeg

Teheran konsekwentnie głosi, że jego program nuklearny służy wyłącznie celom pokojowym, jak wytwarzanie energii elektrycznej czy produkcja izotopów używanych w medycynie.

Ministerstwo skarbu USA potwierdziło, że wydało zezwolenie na przetransferowanie do Iranu 550 mln dolarów z zamrożonych wpływów ze sprzedaży ropy. Według rzeczniczki resortu transfer rozpoczął się 31 stycznia i zostanie zakończony w tym tygodniu. W procedurze tej nie uczestniczą żadne banki ze Stanów Zjednoczonych.

d2ytfeg

Podziel się opinią

Share
d2ytfeg
d2ytfeg
Więcej tematów