Irakijczycy masowo opuszczają kraj
Setki tysięcy Irakijczyków opuściło swój kraj od czasu amerykańskiej interwencji w 2003 r. z powodu przemocy i niestabilności. Zdecydowana większość zbiegła do sąsiednich krajów, jednak narastająca fala uchodźców szuka schronienia w Europie, zwłaszcza w Szwecji.
Liczba Irakijczyków ubiegających się o azyl w 25 krajach UE wzrosła w pierwszej połowie 2006 r. o 50%, do około 8500 osób. To bardzo dużo, zwłaszcza że statystyki ONZ wykazują spadek zainteresowania legalną imigracją do krajów wysoko rozwiniętych, zwłaszcza do Europy. Liczba wniosków o azyl była w pierwszych sześciu miesiącach br. najniższa od 20 lat.
Blisko jedna trzecia Irakijczyków szukających schronienia w Europie wyjechała do Szwecji. Ten 9-milionowy kraj już stał się ojczyzną dla 70 tys. irackich imigrantów. Tendencja ta nasiliła się w ostatnich miesiącach, zwłaszcza że wiele osób ubiega się o pozwolenie na dołączenie do małżonka już przebywającego w Szwecji.
Wielu imigrantów przyjmują również Holandia i Niemcy.
Szwecja stała się najważniejszym celem Irakijczyków w Europie z powodu stosunkowo liberalnych przepisów imigracyjnych. Ostatnio rozpatrzyła ponownie ogromną liczbę poprzednio odrzuconych wniosków oraz rozszerzyła definicję osoby potrzebującej pomocy, tak że stosuje się ona nawet do osób z krajów ogarniętych zamieszkami. Prawa rozluźniono szczególnie wobec Irakijczyków pochodzących z niebezpiecznych regionów, np. z Bagdadu.
Tymczasem inne kraje Europy stają się coraz bardziej restrykcyjne. Przoduje w tym Wielka Brytania, gdzie liczba osób ubiegających się o azyl zdecydowanie spadła. Wielka Brytania oraz Polska są jedynymi krajami UE, które zdecydowały się na wydalenie Irakijczyków, którym odmówiono udzielenia azylu.