Trwa ładowanie...
d405hao

Irak: w nalocie na Mosul zginął minister wojny ISIS

W nalocie sił koalicyjnych na Mosul zginął Gulmurod Chalimow, zwany ministrem wojny tzw. Państwa Islamskiego. To drugi pod względem ważności lider tego ugrupowania. Za jego głowę Amerykanie oferowali 3 miliony dolarów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Irak: w nalocie na Mosul zginął minister wojny ISIS
(PAP/Abaca, Fot: Hamit Huseyin / Anadolu Agency)
d405hao

Pochodzący z Tadżykistanu Chalimow był w zachodniej części miasta, kiedy pocisk trafił w budynek, w którym przebywał. Według źródła w irackiej armii, był on już po raz trzeci w ostatnich miesiącach celem ataku powietrznego sił koalicyjnych.

41-letni pułkownik Gulmurod Chalimow to były dowódca OMON-u w Tadżykistanie, który w 2015 r. dołączył do samozwańczego Państwa Islamskiego. Co ciekawe, od 2003 do 2014 roku wziął on udział w pięciu organizowanych przez Amerykanów szkoleniach antyterrorystycznych. Dotyczyły one m.in. reagowania kryzysowego i zarządzania taktycznego jednostkami specjalnymi.

d405hao

W kwietniu 2015 roku Chalimow dołączył do tzw. Państwa Islamskiego. W lipcu ubiegłego roku został "ministrem wojny" tej organizacji, czyli był faktycznie drugim w hierarchii tej organizacji liderem, po jej przywódcy - Abu Bakr al-Baghdadim.

To on według irackich źródeł kierował obroną Mosulu, on też odpowiadał za setki ataków na pojazdy sił koalicji.

Amerykański rząd wyznaczył za jego głowę, bądź za informacje o miejscu jego pobytu, nagrodę wysokości 3 mln dolarów.

Źródło: The Times, express.co.uk

d405hao

Podziel się opinią

Share
d405hao
d405hao
Więcej tematów