Trwa ładowanie...
13-08-2015 08:30

Irak: potężny wybuch na targu w Bagdadzie, wiele ofiar

Potężny wybuch w stolicy Iraku. Zginęło co najmniej 70 osób, a około 200 jest rannych. Inne źródła mówią o 76 ofiarach. Według irackiej policji, ciężarówka, wypełniona materiałami wybuchowymi eksplodowała na zatłoczonym targu warzywnym w szyickiej dzielnicy Bagdadu, Mieście Sadra. To jeden z największych ataków w stolicy Iraku od roku.

Share
Irak: potężny wybuch na targu w Bagdadzie, wiele ofiarŹródło: Wikipedia
d1b24lb

Do przeprowadzenia zamachu przyznało się Państwo Islamskie. W internetowym oświadczeniu sunnicka organizacja podała, że jej celem było wojsko i członkowie szyickich milicji.

To kolejny atak dżihadystów wymierzony w szyitów, których uważają za odstępców od wiary.

- Ciężarówka chłodnia wypełniona materiałami wybuchowymi eksplodowała na targu Dżamila ok. godz. 6 (godz. 5 czasu polskiego) - powiedział policjant Muhsin al-Sadi.

d1b24lb

Dżamila, w północno-wschodniej części miasta, to jeden z największych targów w Bagdadzie. - W czwartek jest on wyjątkowo zatłoczony, gdyż ludzie przyjeżdżają z innych prowincji, by zrobić zapasy jedzenia na weekend - powiedział anonimowy policjant, cytowany przez AP.

Był to jeden z najpoważniejszych zamachów w stolicy, od kiedy rok temu premierem został Hajder al-Abadi. Objął on funkcję po porażce rządowej armii w Mosulu, na północy, gdzie kontrolę przejęli dżihadyści. Sprawiło to, że rząd w Bagdadzie stał się uzależniony od szyickich milicji, by ochraniały stolicę i odbijały zajęte tereny.

Siły bezpieczeństwa i milicje obecnie koncentrują się na usuwaniu dżihadystów z prowincji Anbar, na zachodzie kraju.

Sunnicka grupa terrorystyczna kontroluje ok. jednej trzeciej Iraku. IS postrzega szyitów, a także inne mniejszości religijne, jako niewiernych.

d1b24lb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b24lb
d1b24lb
Więcej tematów