Trwa ładowanie...
d37yycc

Irak: egzekucja 12 ludzi skazanych za "terroryzm"

Irackie władze wykonały egzekucje na 12 skazanych za "terroryzm" - poinformował przedstawiciel irackiego aparatu sprawiedliwości. Wyroki śmierci wykonano mimo międzynarodowych apeli o zaprzestanie egzekucji.
Share
Irak: egzekucja 12 ludzi skazanych za "terroryzm"
Źródło: AFP, Fot: Yasser Al-Zayyat
d37yycc

W tym roku w Iraku karę śmierci wykonano na co najmniej 144 osobach, podczas gdy w 2012 roku przeprowadzono 129 egzekucji - wynika z bilansu agencji AFP na podstawie danych z irackiego ministerstwa sprawiedliwości.

Wykonanie kary śmierci w Iraku następuje zazwyczaj przez powieszenie.

Wśród osób, na których w tym roku wykonano karę śmierci, 42 egzekucje przeprowadzono w jednym tylko tygodniu października - głosi komunikat irackiego ministerstwa sprawiedliwości opublikowany 10 października, w Międzynarodowym Dniu przeciwko Karze Śmierci.

d37yycc

W ostatnich miesiącach ONZ, Amnesty International i inne organizacje pozarządowe wyrażały zaniepokojenie wzrostem liczby egzekucji w Iraku i apelowały do władz tego kraju o złagodzenie wyroków i orzekanie kary więzienia lub o ogłoszenie moratorium na wykonywanie kary głównej.

W kwietniu Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay podkreśliła, że w irackim systemie sprawiedliwości są "zbyt poważne luki, by dopuścić do stosowania choćby ograniczonego kary śmierci, a tym bardziej kilkudziesięciu egzekucji na raz".

Również przeprowadzanie egzekucji na całych grupach ludzi jest nieprzyzwoite - dodała, zwracając uwagę, że liczne wyroki skazujące zapadały na podstawie zeznań wymuszonych torturami i że procesy prawne w Iraku pozostają "daleko od spełnienia międzynarodowych standardów".

- Stosowanie kary śmierci w tych warunkach jest nieuzasadnione ze względu na to, że nie da się naprawić (w jej przypadku) błędów prawnych - dodała.

Minister sprawiedliwości Hasan Szimmari podkreślił z kolei, że egzekucje te miały miejsce po kompleksowym procesie prawnym.

d37yycc

Podziel się opinią

Share
d37yycc
d37yycc
Więcej tematów