ŚwiatIracki apel do Polaków

Iracki apel do Polaków

Kilkadziesiąt irackich organizacji pozarządowych zwróciło się do Polaków z apelem o zajęcie uczciwego stanowiska wobec Iraku. Jak nieoficjalnie dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, apel przyjął w Ambasadzie Polskiej w Bagdadzie szef tej placówki Andrzej Biera.

27.01.2003 | aktual.: 27.01.2003 13:56

Oficjalny apel został wystosowany przez 87 irackich organizacji społecznych, związków zawodowych i stowarzyszeń profesjonalnych, których kilkunastoosobowa delegacji przybyła do polskiej ambasady.

Występując w imieniu przybyłych, dziekan Wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Bagdadzie profesor Abdel-Amir Al-Asam zwrócił się do Polaków o pomoc w zdjęciu z Iraku sankcji gospodarczych nałożonych na ten kraj 13 lat temu. "Powszechnie wiadomo, że embargo rujnuje infrastrukturę Iraku, negatywnie wpływa na warunki życia w kraju – w aspekcie ekonomicznym, zdrowotnym i kulturalno-edukacyjnym. Na skutek tych sankcji, tysiące dzieci i ludzi starszych straciło życie, z uwagi na niedostatek żywności i lekarstw" - czytamy w dokumencie.

W apelu napisano, że "Irak wywiązał się ze swoich zobowiązań wobec rezolucji Rady Bezpieczeństwa, w sposób wiarygodny i odpowiedzialny kontynuuje współpracę z komisją inspekcyjną. Tymczasem iracki naród i jego przywództwo zamiast uzyskać coś, co zrekompensowałoby poniesione przezeń ofiary, jest dziś świadkiem – podobnie jak cały świat – zmasowanej mobilizacji amerykańskich wojsk i groźby niszczycielskiej wojny" - głosi iracki apel do Polaków.

"Wzywamy Polaków do zajęcia stanowiska, które jasno odzwierciedlałoby prawdę. Apelujemy do organizacji światowej, by wypełniła nałożone na nią powinności" - napisano w apelu.

Irackiej delegacji towarzyszyła ekipa telewizji. W krótkiej rozmowie z ambasadorem iraccy działacze społeczni wyjaśnili, że podjęli akcję kontaktów z szefami misji dyplomatycznych w Bagdadzie, by tą drogą starać się dopomóc w oddaleniu groźby zapowiadanej wojny. Prosili, o pilnie przekazanie do Polski treści ich apelu, by głos ten dotarł możliwie szeroko do wszystkich tych osób w naszym kraju, które szczerze pragną pokoju. Wyrażali przekonanie, że polskie władze w kontaktach międzynarodowych uczynią wszystko, co w ich mocy, by nie dopuścić do tragedii w Iraku. (reb)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)