Trwa ładowanie...
d3488ay

Tomasz Greniuch rezygnuje z funkcji w IPN. Jest decyzja

Tomasz Greniuch został powołany na p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału Instytutu. Ta nominacja wywołała niemałe kontrowersje ze względu na przeszłość Greniucha. Teraz złożył rezygnację z tej funkcji. Prezes IPN potwierdził, że została przyjęta.
Share
Tomasz Greniuch rezygnuje z IPN. Jest oświadczenie
Tomasz Greniuch rezygnuje z IPN. Jest oświadczenieŹródło: Agencja Gazeta
d3488ay

"W związku z zaistniałymi okolicznościami dotyczącymi nominacji dr. Tomasza Greniucha na stanowisko p.o. Dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, dalsze pełnienie przez Niego tej funkcji jest niemożliwe. Dr Tomasz Greniuch złożył na moje ręce rezygnację. Z dniem 22 lutego br. została ona przyjęta przez mnie" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez dr. Jarosława Szarka, prezesa IPN.

Szef Instytutu potwierdził tę decyzję podczas konferencji prasowej. Jak zapewnił, Greniuch nie pełni już dotychczasowej funkcji.

Dr Tomasz Greniuch i burza ws. decyzji IPN

Przypomnijmy: dr Tomasz Greniuch został p.o. dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Decyzja wywoła spore kontrowersje, bo Greniuch wcześniej należał m.in. do ONR i wykonywał nazistowskie gesty.

d3488ay

Przeciwko decyzji IPN ws. Tomasza Greniucha zaprotestowali m.in. Ambasada Izraela w Polsce, historycy z Uniwersytetu Wrocławskiego, a także posłowie KO.

Tego nie da się kontrolować. Tłumy nad Morskim Okiem, brak maseczek i żarty z COVID-a

- Dla dobra wizerunku Polski powinna nastąpić zmiana na stanowisku szefa wrocławskiego IPN-u - powiedział w poniedziałek na antenie Radia ZET szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

d3488ay

Głos zabrał również sam zainteresowany. "Nigdy nie byłem nazistą, za nieodpowiedzialny gest sprzed kilkunastu laty jeszcze raz przepraszam i uważam to za błąd. Symbole i gesty, które wznosiłem, to była młodzieńcza brawura, często głucha na zdrowy rozsądek i konsekwencje. Nigdy jednak nie miały one podłoża gloryfikowania totalitaryzmów!" – oświadczył w piątek dr Tomasz Greniuch.

Warszawa. Siedziba IPN pomazana czerwoną farbą

Tymczasem w poniedziałek siedziba IPN została pomazana czerwoną farbą. Wcześniej przed budynkiem protestował mężczyzna.

Wirtualna Polska potwierdziła, że został zatrzymany. - Obecnie są prowadzone czynności wobec niego - powiedział oficer prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I podinsp. Robert Szumiata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3488ay

Podziel się opinią

Share
d3488ay
d3488ay
Więcej tematów