Trwa ładowanie...

Warszawa. Siedziba IPN pomazana czerwoną farbą

Warszawa. Siedziba IPN została pomazana czerwoną farbą. Wcześniej przed budynkiem protestował mężczyzna. Był to znak sprzeciwu wobec zatrudnieniu w oddziale IPN we Wrocławiu dyrektora Tomasza Greniucha
Share
Warszawa. Siedziba IPN pomazana czerwoną farbą
Warszawa. Siedziba IPN pomazana czerwoną farbąŹródło: Agencja Gazeta
d472toa

Do jednoosobowego protestu doszło w poniedziałek. Mężczyzna oblał czerwoną farbę fasadę budynku i szyldy Głównej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Pojawił się również znak Polski Walczącej. Na Facebooku opublikowano nagranie z miejsca zdarzenia.

– To symbol krwi milionów ofiar faszyzmu w Europie i nie tylko – mówi głos zza kamery. - Dzieją się w Polsce rzeczy szokujące. Faszyści zostają dyrektorami w Instytucie Pamięci Narodowej. To pokazuje ducha obecnej władzy - dodano.

Wirtualna Polska potwierdziła, że policja zatrzymała jedną osobę. - Obecnie są prowadzone czynności wobec niego - powiedział oficer prasowy Komendanta Rejonowego Policji Warszawa I podinsp. Robert Szumiata.

d472toa

Tego nie da się kontrolować. Tłumy nad Morskim Okiem, brak maseczek i żarty z COVID-a

Burza wokół Tomasza Greniucha. Będzie dymisja?

Dr Tomasz Greniuch został p.o. dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Decyzja budzi kontrowersje, bo Greniuch wcześniej należał m.in. do ONR i wykonywał nazistowskie gesty.

d472toa

Sprawa wywołała spore kontrowersje. Przeciwko decyzji IPN ws. Tomasza Greniucha zaprotestowali m.in. Ambasada Izraela w Polsce, historycy z Uniwersytetu Wrocławskiego, a także posłowie KO.

- Dla dobra wizerunku Polski powinna nastąpić zmiana na stanowisku szefa wrocławskiego IPN-u - powiedział w poniedziałek na antenie Radia ZET szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Głos zabrał również sam zainteresowany. "Nigdy nie byłem nazistą, za nieodpowiedzialny gest sprzed kilkunastu laty jeszcze raz przepraszam i uważam to za błąd. Symbole i gesty, które wznosiłem, to była młodzieńcza brawura, często głucha na zdrowy rozsądek i konsekwencje. Nigdy jednak nie miały one podłoża gloryfikowania totalitaryzmów!" – oświadczył dr Tomasz Greniuch.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP, dr Greniuch, w związku z kontrowersjami dotyczącymi jego przeszłości w ONR i używaniem nazistowskich gestów, nie będzie pełnił funkcji dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu. Taka decyzja ma zapaść już wkrótce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d472toa

Podziel się opinią

Share
d472toa
d472toa
Więcej tematów