Trwa ładowanie...
d25z57s
ipn
24-08-2006 11:40

IPN zadowolone z ustawy lustracyjnej

Kierownictwo IPN jest zadowolone z kształtu projektu ustawy lustracyjnej. Prezes Instytutu Janusz Kurtyka powiedział, że model przyjęty przez Senat jest dla Instytutu korzystniejszy od obecnie obowiązującego. Wieczorem senackie poprawki będą dyskutowane w Sejmie. Głosowanie odbędzie się jutro.

d25z57s
d25z57s

Janusz Kurtyka oświadczył, że jest zadowolony z kształtu ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa z lat 1944-1990, jaki został przyjęty przez Senat. Poprawki w większości miały poparcie kierownictwa PiS i nie zmieniły w zasadniczy sposób ustawy przegłosowanej wcześniej przez Sejm. Senackie poprawki mają zapewnić, że IPN będzie w stanie płynnie wydawać zaświadczenia o tym, w jakim charakterze dana osoba jest zarejestrowana w archiwach bezpieki. Kurtyka wskazał, że Instytut będzie miał mniej pracy, a przez to istnieje więcej pewności, że założenia ustawy zostaną wykonane.

Przyjęte poprawki utrzymują zapis o wydawaniu przez IPN zaświadczeń o statusie zarejestrowanych osób. Tym samym likwidowany jest status pokrzywdzonego. Przegłosowane poprawki dotyczą też zakresu osób lustrowanych - dzielą je na dwie kategorie: osób pełniących funkcje publiczne, mających obowiązek całkowitego ujawnienia własnych teczek oraz pozostałych, którzy mogą zastrzec ujawnienie danych dotyczących życia prywatnego.

Poparcie Senatu uzyskała też poprawka wykreślająca obowiązek szybkiego stworzenia przez IPN listy Osobowych Źródeł Informacji. Zamiast tego Instytut będzie na podstawie prac badawczych systematycznie publikować dane takich osób, wraz z opisem ich działalności i opisem dokumentacji w archiwaliach Instytutu. Prezes IPN przyznał, że był przeciwny publikowaniu listy źródeł informacji, ale zapewnił, że Instytut wywiąże się z tego zadania.

W ustawie znalazł się też zapis o utworzeniu listy osób inwigilowanych przez komunistyczne służby specjalne.

d25z57s

Senatorowie opowiedzieli się za trzymiesięcznym vacatio legis ustawy. W najbliższych wyborach samorządowych kandydaci na funkcje w gminach, powiatach i województwach nie będą musieli występować do IPN o wydanie zaświadczenia o statusie wynikającym z zarejestrowania w zasobach archiwalnych. Ci, którzy z wyborów wyjdą zwycięsko, otrzymają takie zaświadczenia, bo automatycznie wystąpi o nie Państwowa Komisja Wyborcza.

d25z57s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25z57s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj