IPN udostępnia kolejną partię dokumentów z domu generała Kiszczaka
• Instytut Pamięci Narodowej udostępnia trzeci i czwarty pakiet dokumentów
• W pierwszym pakiecie znalazła się m.in. teczka personalna TW o pseudonimie "Bolek", którym miał być Lech Wałęsa
• Dokumenty ws. "Bolka" wciąż są poddawane szczegółowym ekspertyzom
08.03.2016 | aktual.: 08.03.2016 11:01
Materiały z trzeciego i czwartego pakietu będą udostępniane od wtorku w postaci kopii elektronicznych w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie.
Wśród udostępnionych akt znajdują się m.in. korespondencja szefa MSW Czesława Kiszczaka i jego podwładnych, dokumenty osobowe Kiszczaka jako wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych, notatka szefa BOR z wizyty w Biurze Alicji Solskiej - żony Piotra Jaroszewicza, b. premiera PRL, zamordowanej z mężem w 1992 r., podziękowania biskupów Józefa Rozwadowskiego i Jana Michalskiego za pozytywne załatwienie spraw, wycinki z przeglądem prasy.
Jest tam także m. in. anonim adresowany do gen. Mirosława Milewskiego - poprzednika Kiszczaka na funkcji szefa MSW, odręczna notatka Milewskiego na temat strajku młodzieży w obronie krzyży w podgarwolińskim Miętnem w 1984 r. oraz anonimowy donos na Milewskiego.
Na polecenie prezesa IPN dokumenty, jako podlegające przekazaniu do IPN, zostały w ubiegły czwartek włączone do zasobu archiwalnego Instytutu i poddane archiwizacji.
Dokumenty, które nie podlegają przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN, prokuratorzy IPN postanowili zwrócić Marii Kiszczak. Zarazem prokuratorzy podjęli decyzję o uznaniu pozostałych dokumentów za dowody rzeczowe i zatrzymaniu ich w dyspozycji Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w celu ustalenia ich statusu prawnego.
16 lutego w domu Marii Kiszczak prokurator IPN zabezpieczył dokumenty, które podlegały przekazaniu do IPN - łącznie sześć pakietów. Czynności podjęto w ramach wszczętego w 2015 r. śledztwa ws. ukrycia przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu IPN, za co grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Wdowa po Kiszczaku zgłosiła się do IPN, oferując sprzedaż dokumentów za 90 tys. zł.
Jako pierwsze IPN udostępnił dokumenty TW "Bolka", w których jest m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek".
Poprzednią partię dokumentów IPN udostępnił 24 lutego. Kolejne dokumenty mają być sukcesywnie przekazywane do archiwum IPN i udostępniane.