Polska"IPN plugawi dorobek 'Solidarności'"

"IPN plugawi dorobek 'Solidarności'"

List sprzeciwiający się "plugawieniu dorobku
Solidarności" wystosowało do prezydenta Lecha
Kaczyńskiego dziewięć osób, które tego dnia zostały odznaczone z okazji 26. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Według sygnatariuszy listu, "dorobek "Solidarności" jest systematycznie plugawiony przy aktywnym udziale funkcjonariuszy IPN".

31.08.2006 | aktual.: 01.09.2006 06:11

Sygnatariuszami listu są: Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Konrad Bieliński, Ewa Milewicz, Mirosław Chojecki, Tadeusz Jedynak, Jerzy Borowczak, Andrzej Wielowieyski i Antoni Pietkiewicz.

"Zwracamy się do Pana o podjęcie wszelkich możliwych kroków w obronie prawdy. Apelujemy zwłaszcza o poddanie ścisłej kontroli ubeckich archiwów, pełnych plotek i kłamstw, z których ludzie złej woli robią dziś użytek" - napisano w liście.

Autorzy listu ocenili, że "zwłaszcza w ostatnich tygodniach dokumenty tajnych służb PRL, stanowiące obecnie tzw. zasób archiwalny IPN, stały się przedmiotem szczególnie obrzydliwych manipulacji". W tym kontekście przywołali "absurdalne insynuacje pod adresem takich osób jak Zbigniew Herbert, Jacek Kuroń".

Sygnatariusze listu podkreślili, że "nieusprawiedliwione kłamstwa, poniżające całe środowisko opozycyjne, odzierają Polaków ze słusznej dumy z zasług antykomunistycznej opozycji ruchu podziemnej Solidarności".

W liście przypomniano, że "niedawno prezes IPN (Janusz Kurtyka) posunął się do absurdalnego stwierdzenia, że ujawnienie akt IPN wymusiłoby napisanie historii Polski na nowo". Według sygnatariuszy listu, "proces odzierania antykomunistycznej opozycji z godności i zasług ma charakter planowy".

"Polska nie zasługuje na to, by jej historię na nowo pisali ubecy oraz zafascynowani ich dorobkiem pseudobadacze" - czytamy w liście. "Pan, jako urzędujący Prezydent RP, ma obowiązek postawić temu tamę, bo nie ma przyszłości naród, który nie potrafi oddać sprawiedliwości bohaterom przeszłości" - uważają autorzy listu.

List został przekazany prezydentowi w czasie wieczornych uroczystości związanych z 26. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)