Trwa ładowanie...

IPN: opinia Instytutu Sehna ws. teczki "Bolka" do 31 stycznia

Opinię biegłych w sprawie dokumentów z teczki TW "Bolek" poznamy najwcześniej w lutym. Instytut Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie przedłużył termin jej wydania do 31 stycznia 2017 roku - dowiedział się PAP w Instytucie Pamięci Narodowej.

Share
IPN: opinia Instytutu Sehna ws. teczki "Bolka" do 31 stycznia
Źródło: PAP, Fot: Jacek Turczyk
d1q98b3

Wcześniej planowano, że opinia w tej sprawie zostanie wydana do 15 listopada tego roku. Jednak jak poinformował PAP dyrektor biura prezesa IPN Andrzej Arseniuk, dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe "z uwagi na znaczną ilość materiału dowodowego podlegającego badaniu przez zespół biegłych z zakresu badań pisma ręcznego i dokumentów", a także z powodu "stałego uzupełniania oraz sukcesywnego dostarczania koniecznego materiału porównawczego dla biegłych".

- Z informacji uzyskanej od biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie wynika, że wydanie opinii w sprawie nastąpi do dnia 31 stycznia 2017 r. - dodał Arseniuk.

d1q98b3

Ekspertyzę w Instytucie Sehna zlecono w ramach śledztwa prowadzonego przez białostocki pion śledczy IPN w sprawie podejrzenia poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w dokumentach "Bolka", w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. Wszczęto je w lutym br., po pierwszych wypowiedziach Wałęsy o sfałszowaniu akt z teczki, m.in. pokwitowań odbioru pieniędzy.

W ramach tego śledztwa, w kwietniu, IPN okazał Lechowi Wałęsie dokumenty rękopiśmienne TW "Bolka" z teczki - ich autentyczność były prezydent zanegował. Chodziło o to, aby zeznał on do protokołu, że - jego zdaniem - konkretne dokumenty z teczki zostały sfałszowane. Jest to wymogiem prawnym, by prokurator IPN mógł powołać biegłego z dziedziny pisma porównawczego.

Teczkę TW "Bolka" prokuratorzy IPN znaleźli 16 lutego podczas przeszukania w domu wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku. Zabezpieczono tam łącznie sześć pakietów dokumentów, w tym teczkę personalną i pracy TW "Bolka".

Norbert Nowotnik

Opr.: Violetta Baran

d1q98b3

Podziel się opinią

Share
d1q98b3
d1q98b3
Więcej tematów