Trwa ładowanie...
rosja

Interwencja Rosji przyniosła skutki. Agencja Prasowa poprawiła depeszę

Związek Radziecki i nazistowskie Niemcy jak sojusznicy - taki fragment został usunięty z depeszy Associated Press. To efekt interwencji Rosji.

Share
Interwencja Rosji przyniosła skutki. Agencja Prasowa poprawiła depeszę
Źródło: wikimedia Commons, fot: Americasroof
d48bxm8

"W czerwcu 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Radziecki, swojego byłego sojusznika" - to dokładny fragment depeszy, dotyczącej rocznicy wymordowania żydowskiej społeczności jednego z miast na Ukrainie. Opublikowano ją na początku września. Teraz została zmodyfikowana.

O sprawie informuje Press, powołując się na izraelski dziennik "Haaretz", który opublikował depeszę AP w pierwotnej wersji. Poprawka, polegająca na usunięciu fragmentu o sojusznikach, została naniesiona po uwagach Rosji. Ambasada tego kraju zwróciła się w tej sprawie do dziennika.

"W 1939 r. pomimo znaczących różnic ideologicznych oba mocarstwa podpisały pakt o nieagresji, który utorował drogę do ataku na Polskę, a później także Litwę, Estonię i Łotwę. Pakt nigdy oficjalnie nie został uznany za sojusz. Związek Radziecki w koalicji z sojusznikami, w tym Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, przez cztery lata walczył, aby pokonać nazistów” - tłumaczyła.

"Haaretz" porównał reakcję Rosji do działań Polski związanych z przekonywaniem do używania określeń "niemiecki obóz zagłady" oraz "okupowana Polska".

Źródło: Press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48bxm8

Podziel się opinią

Share
d48bxm8
d48bxm8
Więcej tematów