Internetowy indeks represjonowanych
Szef rządu otworzył w warszawskim Ośrodku Karta Internetowe
Centrum "Indeksu Represjonowanych", zawierające dane o
obywatelach polskich represjonowanych w ZSRR po 17 września
1939 r.
17.09.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Niezależnie od tego, jaka opcja polityczna będzie rządziła, badania nad historią najnowszą muszą być kontynuowane i muszą istnieć ośrodki pozarządowe, które będą się tym zajmować - mówił w poniedziałek premier Jerzy Buzek.
_ Musimy znać historię naszego kraju, musimy wyciągać z niej wnioski, by te złe karty naszej historii się nie powtórzyły. W tym wielkie zadanie Państwa i wielka wykonana praca, za którą w imieniu wszystkich Polaków dziękuję_ - zwrócił się do przedstawicieli Ośrodka Karta.
Program "Indeks Represjonowanych" jest realizowany przez środowisko Karty od 1988 roku. W jego ramach gromadzona jest całościowa, imienna dokumentacja losów obywateli polskich w b. ZSRR w latach 1939-59. Komputerowa baza danych liczy sobie ok. 650 tys. biogramów.
W otwartej w poniedziałek wersji internetowej programu znalazły się dane o 120 tysiącach osób, aresztowanych w czasie okupacji sowieckiej w latach 1939-41.
Warszawski Ośrodek Karta jest instytucją społeczną, która zajmuje się dokumentacją najnowszej historii.
Pismo Karta powstało 19 lat temu. Pierwszy numer został wydany w czasie stanu wojennego, 4 stycznia 1982 roku.
Pierwsze numery Karty nie były pismem historycznym. Karta drukowała teksty o lekarzach świata, buddyzmie, karze śmierci, przedstawiała sylwetki dysydentów. Ostatni podziemny numer Karty ukazał się w listopadzie 1989 roku.
Kilka lat później powstał Ośrodek Karta. Ośrodek rozpoczął realizację programów edukacyjnych. Od 1992 roku Ośrodek koordynuje międzynarodowy program "Wspólne miejsce - Europa Wschodnia", w którym uczestniczą 23 kraje. Celem inicjatywy jest wydanie "Słownika dysydentów" oraz "Leksykonu wolności", syntezy ruchów wolnościowych w krajach dawnego bloku komunistycznego.
Ośrodek Karta prowadzi też "Archiwum Opozycji", w którym znajdują się podziemne publikacje z lat 1976-1989. (mon)