Internet zagrożeniem dla łódzkich uczniów
Prawie co dziesiąty łódzki uczeń jest zagrożony uzależnieniem od internetu, 90% miało kontakt z alkoholem, a 20% nastolatków regularnie pali papierosy.
Takie wyniki przyniosły badania ankietowe na temat uzależnień wśród młodzieży, przeprowadzone przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego na zlecenie Urzędu Miasta Łodzi.
Celem badań było postawienie diagnozy, jak wygląda problem uzależnień wśród młodych ludzi w Łodzi. Ze względu na szybki rozwój komputeryzacji przeprowadzono także badania na temat uzależnień młodzieży od internetu.
Z badań wynika, że z internetu znacznie częściej korzystają chłopcy niż dziewczęta. Najczęściej młodzież korzysta z tzw. chatów, ale co trzeci z chłopców przyznaje się, że głównie przegląda strony erotyczne - poinformował we wtorek podczas konferencji prasowej współautor badań, psycholog Jan Chodkiewicz.
Z badań wynika, że 8% ankietowanych spędza w internecie ponad 20 godzin tygodniowo, a 9,4% jest zagrożona uzależnieniem do internetu.
Zdaniem Chodkiewicza, osoby uzależnione od internetu przestają m.in. kontrolować czas, mają coraz więcej problemów w kontaktach międzyludzkich, zaczynają opuszczać się w nauce.
Z przeprowadzonych badań wynika również, że nastąpił wzrost liczby młodych ludzi mających kontakt z alkoholem i nadużywających alkoholu. 70% młodzieży pali papierosy, a co piąty młody człowiek systematycznie. Z narkotykami eksperymentował zaś co czwarty ankietowany. (an)