Świat"Internet w walizce" pomoże oszukać cenzorów

"Internet w walizce" pomoże oszukać cenzorów

Rząd USA opracowuje system "alternatywnego" internetu i telefonii komórkowej, który będzie mogła używać opozycja demokratyczna w krajach dyktatorskich, omijając cenzurę miejscowych sieci telekomunikacyjnych - podał "New York Times".

12.06.2011 | aktual.: 12.06.2011 22:03

Zestaw komputerowy, nazwany "internetem w walizce", trzeba będzie przewieźć przez granicę do kraju, w którym państwo cenzuruje obieg informacji przekazywanych przez to medium.

Zawiera on m.in. bezprzewodowe anteny, laptop do zarządzania systemem, kable ethernetowe (ethernet to technologia wykorzystywana w sieciach lokalnych) i dyski do przekazywania programów do kolejnych komputerów oraz szyfrowania przekazów.

"Internet w walizce" umożliwi bezpośrednią łączność między komputerami i telefonami komórkowymi, zamiast korzystania z systemu kontrolowanego przez państwo.

Cały projekt sfinansowany jest przez grant w wysokości 2 milionów dolarów z Departamentu Stanu. Inicjatywę promuje sekretarz stanu Hillary Clinton, która podkreśla, że coraz więcej ruchów opozycyjnych w krajach dyktatorskich używa internetu i telefonii komórkowej w swej działalności.

Bodźcem do realizacji projektu stały się rewolucyjne wydarzenia w krajach arabskich. W Egipcie prezydent Hosni Mubarak zablokował internet w ostatnich dniach swoich rządów. W Syrii reżim czasowo sparaliżował łączność internetową wykorzystywaną przez opozycję do organizacji protestów ulicznych.

Alternatywny internet miałby zastosowanie w takich krajach, jak Chiny, Iran, Korea Północna, Kuba, Biurma i autorytarnych, postsowieckich krajach Azji Środkowej, gdzie rządy mają pod kontrolą media, w tym internet.

Problemem będą trudności związane z przemycaniem niezbędnych urządzeń do tych krajów.

Szef projektu, Sascha Meinrath, uważa jednak, że potencjalne korzyści systemu mogą przekonać dysydentów, z którymi administracja USA współpracuje, do podjęcia takiego ryzyka.

"Zbudujemy odrębną infrastrukturę, której technologia będzie uniemożliwiała wyłączenie lub monitorowanie systemu" - powiedział Meinrath "New York Timesowi".

Źródło artykułu:PAP
internetcenzurainformacje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)