Trwa ładowanie...

Internauci WP komentują. Ustawa o zgromadzeniach to zamach na wolność

79 proc. Osób, które wzięły udział w naszej sądzie uważa, że planowane zmiany w przepisach to próba ograniczenia swobód obywatelskich. „Przypomina mi to trochę Koreę Północną!” – pisze Dariusz. Nie brakuje jednak także głosów popierających projekt ustawy.

Internauci WP komentują. Ustawa o zgromadzeniach to zamach na wolnośćŹródło: Wikimedia
d3m1fm7
d3m1fm7

Na facebookowym profilu WP Wiadomości zapytaliśmy naszych czytelników o stosunek do planowych zmian w ustawie o zgromadzeniach publicznych. Przypomnijmy, projekt nowego prawa zakłada, że pierwszeństwo będą miały zgromadzenia organizowane przez organy władzy publicznej oraz zgromadzenia w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.

W myśl nowych przepisów, organ gminy będzie wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne. Zmiany w prawie o zgromadzeniach krytykują przedstawiciele m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, a także Sąd Najwyższy.

Czytelnicy WP, który wzięli udział w sondzie, w większości uznali, że ustawa jest „zamachem na wolność”. Tę odpowiedź do godz. 14 wskazało aż 79 proc. głosujących. 15 proc. uznało, że projekt zmian jest dobry. 4 proc. głosujących stwierdziło, że zmiany są potrzebne, ale obecny projekt ustawy nie jest dobry. 2 proc. uważa, że nowe zapisy i tak niczego nie zmienią.

d3m1fm7

Najciekawsze są jednak komentarze. Lech uważa, że próba wprowadzenia nowego prawa to „jawne i bezczelne gwałcenie praw obywatelskich i Konstytucji.” Alina dodaje: „Przecież w rządach PiS prawda jest tylko jedna... przepchną wszystko żeby opozycje zepchnąć na margines...”. Adam z kolei zwraca uwagę, że „nadmiar regulacji prawnych szkodzi”. Nie zabrakło nawet porównań do Korei Północnej.

Maciej sugeruje, że ustawa ma zająć opinię publiczną, podczas gdy rząd zajmuje się zupełnie innymi kwestiami. „To jest pewnie kolejny numer pt. Ludzie! Patrzcie tutaj! A w tle wejdzie nowelizacja podatkowa albo ktoś ukręci interes kosztem obywateli. Numer stary jak III RP.”

Nie zabrakło jednak także zwolenników nowej ustawy. Leszek sugeruje, że dzięki nowym przepisom „nie będzie burd i prowokacji”.

Dziękujemy za udział w ankiecie. oprac. Patryk Skrzat

d3m1fm7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m1fm7
Więcej tematów