Trwa ładowanie...
d146mlm

Intensywny deszcz i burze na południu Polski. Groźba kolejnych podtopień i alarmów powodziowych

Po wtorkowych nawałnicach środa zapowiada się spokojnie jedynie na północy kraju. IMGW wydał na południowych rejonów kraju ostrzeżenia przed deszczem i burzami. Dodatkowo opublikowano również alerty zagrożenia powodziowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Województwa śląskie, małopolskie i podkarpackie są najbardziej zagrożone podtopieniami
Województwa śląskie, małopolskie i podkarpackie są najbardziej zagrożone podtopieniami (East News, Fot: Michal Adamowski)
d146mlm

W Polsce kolejny dzień pogodę kształtuje niż o nazwie "Axel". Towarzyszące mu fronty atmosferyczne będą wpływać na aurę w Polsce do końca tygodnia. W dalszym ciągu nad krajem będą szaleć nawałnice, które we wtorek uderzyły w południową i wschodnią część Polski. Mimo że sytuacja się stabilizuje, w nocy i w następnej dobie może dojść do podtopień.

IMGW wydaje ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami. Alerty 1. stopnia obejmują: powiat kępiński w województwie wielkopolskim, powiat częstochowski i kłobucki w Śląskim, powiat dąbrowski w Małopolsce, południową część łódzkiego, północną Podkarpacia w oraz całe woj. dolnośląskie, opolskie i świętokrzyskie.

d146mlm

Ostrzeżenia 2. stopnia dotyczą południowej części województwa podkarpackiego, północnej Małopolski i środkowej części Śląska. Alerty 3. stopnia wydano dla pięciu powiatów na południu Małopolski i południowego Śląska. W ciągu najbliższych 36 godz. spadnie tam nawet do 130 litrów wody na metr kwadratowy, a na mniej zagrożonych obszarach do 80.

Zobacz także: Zbigniew Ziobro jakiego nie znacie. Mówił o strachu przed dentystą

IMGW wydał również ostrzeżenia dotyczące zagrożenia powodziowego 2 stopnia. Alerty obowiązują: Zlewnie Wieprzy i Bugu na Lubelszczyźnie; Wisłoki, Sanu i Wisłoka na Podkarpaciu; Soły, Skawy, Raby, Dunajca i Ropy w Małopolsce; Nidy, Czarnej, Koprzywianki, Kamiennej w Świętokrzyskim; Zlewni Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły i górnej Warty oraz jej dopływów na Śląsku, a także zlewnie dopływów środkowej Odry na Dolnym Śląsku.

Zagrożenie powodziowe

Jak poinformował Marek Bębenek, komendant małopolskiej wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Śląsk, Małopolska i Podkarpacie są zagrożone przerwami w dostawie prądu. Jeśli chodzi o podtopienia to największe niebezpieczeństwo jest na małych ciekach, z kolei sytuacja na większych rzekach jest opanowana. Najgorsze będą jednak najbliższe dwie doby.

d146mlm

Środa zapowiada się spokojnie jedynie dla mieszkańców północnej części Polski. Okład będzie się przemieszczał w kierunku Podkarpacia i Ukrainy. W czwartek pogoda się utrzyma. Będzie duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami na zachodzie i północy kraju. W nocy z czwartku na piątek deszcz będzie ustępował, a aura poprawi się dopiero w piątek.

Źródło: cumulus.wroc.pl/pogodynka.pl/tvn24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d146mlm

Podziel się opinią

Share
d146mlm
d146mlm
Więcej tematów