Insygnia królewskie Elżbiety II. Korona, berło i jabłko. Wyjątkowe klejnoty
Pogrzeb królowej Elżbiety II to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Wielkiej Brytanii. W opactwie Westminsterskim trwa nabożeństwo żałobne. Ważny element ceremonii pogrzebowej stanowią insygnia królewskie - brytyjska korona państwowa Imperial State Crown, jabłko królewskie i berło.
Królowa zmarła 8 września w wieku 96 lat. Elżbieta II zasiadała na tronie przez 70 lat. Była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. W uroczystym nabożeństwie żałobnym w Opactwie Westminsterskim udział bierze 2000 osób.
Insygnia Elżbiety II. Brytyjska korona państwowa
Przy trumnie wystawiono część królewskich kosztowności. Ułożona została flaga reprezentująca Wielką Brytanie i głowę państwa. Zaś na niej znajduje się brytyjska korona państwowa Imperial State Crown. Elżbieta II nosiła ją podczas najważniejszych wydarzeń, m.in. na otwarciach sesji parlamentu. Korona brytyjska posiada ponad 3 tys. kamieni szlachetnych. Została zrobiona w 1937 roku przez firmę jubilerską Garrard & Co. Jej wykonanie związane było z uroczystościami koronacyjnymi króla Jerzego VI. Nowa korona zastąpiła wcześniejszą, wykonaną dla królowej Wiktorii w 1838 roku.
Historyczne klejnoty, które zdobią koronę wywołują spore poruszenie. Wśród szlachetnych kamieni, które są w niej umieszczone znajdują się:
- Cullinan II (Mniejsza Gwiazda Afryki) – drugi co do wielkości diament świata. Jego masa wynosi 317 karatów. Na Imperial State Crown umieszczony został w obręczy po stronie czołowej korony
- Szafir Stuartów – umieszczony w koronie po przeciwnej stronie do diamentu Cullinan II
- Rubin Czarnego Księcia – na koronie umieszczony jest w czołowej części na diamentowym krzyżu maltańskim
- Szafir Świętego Edwarda – jest kamieniem szlachetnym i pochodzi z pierścienia koronacyjnego Edwarda Wyznawcy.
Jak podało BBC samo oszacowanie tego, ile dokładnie wynosi wartość Imperial State Crown - brytyjskiej korony państwowej oraz pozostałych klejnotów nie jest możliwa, ponieważ nie ma ona wartości pieniężnej. Nazywanie jej bezcenną jest rozsądne, ale możesz po prostu dodać tyle zer, ile jest diamentów w kolekcji - powiedział królewski ekspert Alastair Bruce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Camilla wspomnia Królową Elżbietę II. "Ona była jedyna"
Diament Cullinan w insygniach królewskich Elżbiety II
Dla wielu korona brytyjska jest symbolem władzy i majestatu, jednak coraz częściej słychać echa kontrowersji związanych z historycznymi klejnotami, które są na niej umieszczone. Diament Cullinan wydobyty w 1905 roku w Afryce przypomina o brytyjskim kolonializmie. Teraz kraje afrykańskie chcą odzyskać klejnoty, które są ich dziedzictwem kulturowym. Jak podaje CNN, wielu mieszkańców RPA uważa nabycie klejnotów przez Wielką Brytanię za nielegalne.
Cullinan został odkryty w północno-wschodniej Afryce. Początkowo diament ważył 3106 karatów. Został on podarowany w prezencie urodzinowym królowi Edwardowi VII. Wcześniej wykupił go rząd Transwalu, który podlegał pod koronę brytyjską. W Wielkiej Brytanii decyzją króla rozdzielono diament Cullinan na mniejsze części. Największy z nich nazwany został przez monarchę Wielką Gwiazdą Afryki i umieszczony z berle królewskim. Zaś drugi co do wielkości - noszący nazwę Drugiej Gwiazdy Afryki zdobi brytyjską koronę państwową.
Insygnia królewskie Elżbiety II. Jabłko i berło
Pierwszy raz królewskie jabłko pojawiło się w 1509 roku podczas koronacji Henryka VIII Tudora. Jest wykonane ze złota i pokryte diamentami, ale nie waży wiele, ponieważ w środku jest puste. Ma kształt kuli ziemskiej, zaś na górze widoczny jest krzyż. Jest to symbol umiłowania wiary chrześcijańskiej.
Kolejnym symbolem władzy monarszej, obok korony i jabłka jest berło. Jest symbolem sprawowania najwyższej władzy nad krajem. Zdobi go diament Cullinan - Wielka Gwiazda Afryki.