Inspektorzy "zejdą" pod ziemię
Inspektorzy urzędów górniczych skontrolują wszystkie podziemne roboty górnicze, prowadzone w miejscach o największym zagrożeniu metanem, tąpaniami i wybuchem pyłu węglowego. Tam, gdzie stwierdzą nieprawidłowości, wstrzymają roboty.
Takie polecenie wydał prezes Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) w związku ze wzrostem zagrożenia metanowego i pożarowego w kopalniach. Jako przykład podał poniedziałkowy wypadek w kopalni "Bielszowice", gdzie płonący metan poparzył 16 górników, oraz ubiegłoroczne zapalenie metanu i pożar w kopalniach "Rydułtowy" i "Budryk".
"W przypadku stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości w zakresie stosowanej profilaktyki, należy bezwzględnie wstrzymać prowadzenie robót górniczych" - polecił dyrektorom Okręgowych Urzędów Górniczych (OUG) w Katowicach, Gliwicach, Rybniku, Krakowie i Tychach wiceprezes WUG Jan Szczerbiński.
Analizy poszczególnych rejonów kopalń mają być gotowe do połowy marca. Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka WUG Danuta Olejniczak-Milian, kontrola zlecona została w związku z poniedziałkowym wypadkiem w "Bielszowicach", ale nie jest to pierwsza tego typu akcja. W tym roku inspektorzy OUG kilkakrotnie prowadzili już podobne działania.
Z polecenia prezesa WUG wynika, że tym razem analizy obejmą wszystkie roboty eksploatacyjne, "prowadzone w najwyższych zagrożeniach naturalnych, przy współwystępowaniu zagrożeń: metanowego, tąpaniami oraz wybuchem pyłu węglowego".
Analizą objęte będą te rejony, gdzie w ciągu minuty wydziela się więcej niż 5 metrów sześciennych metanu. Inspektorzy będą badać prawidłowość stosowanych tam rozwiązań profilaktycznych.
Chodzi m.in. o zasadność stosowania dodatkowej wentylacji wyrobisk, ich odpowiednie gabaryty, możliwości odprowadzania wydzielającego się metanu, a także efektywność odmetanowania, sprawność systemów przewietrzania ścian oraz zagrożenie metanowe wyrobisk ścianowych zależnie od wielkości wydobycia.
Jeżeli okaże się, że w rejonach o czwartej - najwyższej - kategorii zagrożenia metanowego nie stosuje się odmetanowania, inspektorzy mają obowiązek zbadać prawidłowość decyzji kierownika ruchu zakładu w tym zakresie. (an)