Trwa ładowanie...

Inspektorzy przecierali oczy ze zdumienia. Przez 90 godz. był bez przerwy za kółkiem

Przewoził zwykłą makulaturę. Zatrzymano go podczas rutynowej kontroli drogowej. Kiedy inspektorzy zobaczyli zapis z tachografu nie mogli w niego uwierzyć. Kierowca był w trasie niemal bez przerwy. Taka brawura będzie go teraz słono kosztować.
Share
Za przekroczenie wszelkich dozwolonych norm kierowca powinien zapłacić prawie 90 tys. zł kary
Za przekroczenie wszelkich dozwolonych norm kierowca powinien zapłacić prawie 90 tys. zł karyŹródło: Wikimedia Commons CC0
d44h0yg

Jak podaje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy, analiza danych zapisanych na karcie kierowcy oraz w tachografie cyfrowym z ostatnich zaledwie 29 dni ujawniła liczne naruszenia norm prowadzenia pojazdów, wymaganych przerw w prowadzeniu i odpoczynków.

    WITD
Źródło: WITD, Fot: WITD

Tira zatrzymano 29 listopada. Z danych Inspektoratu wynika, że kierowca podczas kontroli od ponad 3 godziny przekraczał dopuszczalny 4,5-godzinny okres prowadzenia pojazdu bez wymaganej przerwy, a normą było odbieranie przez niego po całym dniu jazdy zaledwie 3-godzinnych odpoczynków, zamiast przepisowych 9 lub 11 godzin.

d44h0yg

Przez cztery tygodnie nie odebrał także ani jednego odpoczynku tygodniowego, któy wynosi minimum 24 godzin. W sumie przekroczył dopuszczalne tygodniowe i dwutygodniowe okresy prowadzenia pojazdu. W ciągu tygodnia kierowca, zamiast przepisowych 56 godzin, prowadził pojazd przez ponad 77 godzin, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni, zamiast przepisowych 90 godzin - 132 godziny.

Odrobina Więcej Polski. Najgorszy zawód w Polsce? Kierowca TIR-a

Jak podaje Inspektorat, jego niechlubnym rekordem było jednak prowadzenie pojazdu w ciągu kilku kolejnych dni w sumie przez 89 godzin i 45 minut, bez żadnego odpoczynku, czy chociaż 7 godzinnej przerwy.

Taki stan rzeczy będzie kierowcę bardzo słono kosztować. W sumie kara za naruszenie przepisów wyniosła 88 150 zł. To więcej niż przewidują przepisy, dlatego zostanie ona ograniczona do 10 tys. zł.

d44h0yg

Podziel się opinią

Share
d44h0yg
d44h0yg
Więcej tematów