Trwa ładowanie...
indonezja

Indonezja zmienia stolicę. Już nie Dżakarta, a Borneo

Borneo Wschodnie będzie nową stolicą Indonezji - ogłosił prezydent tego kraju Joko Widodo. Przenosiny mają kosztować 33 miliardy dolarów, a ich powód to zagrożenie zmianami klimatycznymi. Do 2050 r. 1/3 Dżakarty ma znaleźć się pod wodą.

Share
Indonezja zmienia stolicę. Już nie Dżakarta, a Borneo
Źródło: East News, Fot: Gagah Adhaputra
d40imqm

Dżakarta tonie - i to nie tylko zalewana od północy wodami Morza Jawajskiego. Teren zapada się pod ciężarem kolejnych konstrukcji, a fundamenty są regularnie podmywane. Miasto jest stale narażone na wstrząsy sejsmiczne i zmaga się z zanieczyszczeniem.

Licząca 32 miliony ludzi aglomeracja pozostanie przez długi czas centrum gospodarczym kraju, ale Dżakarta przestanie być stolicą w ciągu 5-10 lat. Prezydent przekonywał, że kolejnym argumentem za przenosinami są korki. W samym 2013 r. wykazały, że niedrożny ruch na ulicach Dżakarty spowodował straty w wysokości 4 mld dol.

d40imqm

Nowa stolica Indonezji. Wkrótce już nie Dżakarta, a Borneo

Przenosiny mają kosztować 466 bln indonezyjskich rupii, czyli ok. 33 miliardy dolarów. Jak zapowiedział prezydent Joko Widodo, 19 proc. tej sumy ma pokryć państwo, a reszta zostanie sfinansowana na zasadzie partnerstwa prywatno-publicznego i dzięki inwestycjom prywatnym.

Zobacz też: Polka, przez rok mieszkała na Jawie. Nauczyła się lokalnego języka i zwyczajów

O miejscu na nową stolicę powiedział, że jest "idealne". Miałaby ona leżeć na wschodnim brzegu Borneo - Penajam Paser Utara i Kutai Kartanegara. Północna część wyspy należy do Malezji i Brunei.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40imqm

Podziel się opinią

Share
d40imqm
d40imqm
Więcej tematów