Trwa ładowanie...
d3vjpii

Indonezja: islamskie wystąpienia w Surabai

Ponad trzy tysiące działaczy islamskich
protestowało w piątek na ulicach drugiego co do wielkości miasta
Indonezji - Surabai - przeciwko amerykańskim nalotom na Afganistan.

Share
d3vjpii

Marsz protestacyjny zorganizowała wpływowa muzułmańska Partia Sprawiedliwości. Apel tej partii o masowy udział w analogicznych protestach w stolicy kraju, Dżakarcie, przeszedł praktycznie bez echa.

W pochodzie, który bezpośrednio po piątkowych modłach w meczetach przeszedł ulicami Surabai, wzięły udział także kobiety i dzieci. Nie doszło do aktów przemocy. Zabrakło także wystąpień radykałów z Partii Sprawiedliwości.

Spokojny przebieg protestu, zdaniem obserwatorów cytowanych przez agencję Reuters, świadczy o pewnym uspokojeniu nastrojów w Indonezji, gdzie kampania amerykańska w Afganistanie wywołała początkowo bardzo gwałtowne wystąpienia radykałów islamskich. Większość mieszkańców Indonezji potępia naloty amerykańskie na Afganistan. Jednocześnie, sprzeciwia się ulicznym protestom radykałów.

W czwartek, prezydent Indonezji pani Megawati Sukarnoputri zaapelowała o zaprzestanie działań wojennych w Afganistanie, ostrzegając, że mogą one doprowadzić do osłabienia międzynarodowego poparcia dla amerykańskiej wojny z terrorem. (in)(kar)

d3vjpii

Podziel się opinią

Share
d3vjpii
d3vjpii
Więcej tematów