ŚwiatIndonezja-Australia: wspólnie w walce z terrorem

Indonezja-Australia: wspólnie w walce z terrorem

Australia i Indonezja zawarły w czwartek porozumienie o wspólnym zwalczaniu terroryzmu w regionie. Porozumienie podpisano podczas wizyty w Dżakarcie premiera Australii, Johna Howarda. Australia pomoże też Indonezji w rozbudowie marynarki wojennej.

07.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

W środę szef CIA George Tenet wymienił muzułmańską Indonezję jako jeden z krajów, skąd może przyjść kolejny atak terrorystyczny al-Qaedy.

W Indonezji nie brakowało głosów poparcia dla wrześniowych ataków na Stany Zjednoczone, choć uważa się, że islam w tym największym muzułmańskim kraju na świecie jest nader liberalny. Dotychczas Indonezja nie angażowała się w walkę z terroryzmem.

Indonezyjski prezydent Megawati Sukarnoputri wyraził jedynie zdawkowe poparcie dla Ameryki w jej działaniach antyterrorystycznych.

W Indonezji działają organizacje terrorystyczne będące częścią siatki al-Qaeda. Największa z nich, licząca 7 tysięcy członków i umieszczona na amerykańskiej liście ugrupowań terrorystycznych Laskar Jihad, toczy wojnę religijną na wyspach Sulawesi i Molukkach, gdzie w ciągu 3 lat zginęło ponad 9 tysięcy ludzi.

Przywódcy tej organizacji odbyli szkolenie w Afganistanie i uważają bin Ladena za swego wodza.

Australijsko-indonezyjskie porozumienie o wspólnej walce z terroryzmem jest przełomem w stosunkach między obu krajami. Wzajemne kontakty znacznie się pogorszyły, gdy w roku 1999 australijska interwencja na Timorze Wschodnim doprowadziła do zakończenia 25-letniej okupacji tej wyspy przez Dżakartę. (and)

Australiawojnaindonezja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)