WP

Indie: Odkryto skalne rysunki nieznanej dotąd cywilizacji

W stanie Maharasztra w Indiach archeolodzy natrafili na rysunki skalne stworzone nawet kilkanaście tysięcy lat temu. Twierdzą, że nie są autorstwa żadnej dotychczas znanej nam cywilizacji, więc mają ślad na tropie nowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Indie: Odkryto skalne rysunki nieznanej dotąd cywilizacji
(bbc, Fot: Marathi Mayuresh Konnur)
WP

Petroglify, czyli rysunki na skale, zostały odkryte na wzgórzu na wybrzeżu Konkan nieopodal miast Rajapur i Ratnagiri. Większość z nich była ukryta pod warstwami błota i ziemi. Rysunki przedstawiają zwierzęta, ludzi i wzory geometryczne. Badacze są przekonani, że pochodzą one z czasów prehistorycznych. - Na podstawie pierwszych wniosków możemy oszacować, że powstały około 10 tysięcy lat p.n.e., ale mogą być starsze - powiedział Tejas Garge, dyrektor departamentu archeologii w stanie Maharasztra.

bbc
Podziel się

Grupą badawczą przewodzili Sudhira Risbood i Manoj Marathe. Na pierwsze poszlaki natrafili w okolicznych wioskach i świątyniach. - Prosiliśmy mieszkańców o wszelkie informacje na temat rycin. Ci nawet pytali swoich rodziców i dziadków, czy coś wiedzą - mówiła Risbood. Pytano mieszkańców aż 52-ch wsi, z czego w pięciu ludzie wiedzieli coś na ten temat.

WP

Według badań autorzy rysunków nie znali się na rolnictwie, zajmowali się zbieractwem i łowiectwem. - Nie znaleźliśmy żadnych obrazów przedstawiających działalność rolniczą. Widzieliśmy takie zwierzęta jak rekiny wieloryby, różne płazy, żółwie, więc człowiek z tej cywilizacji musiał je widzieć. Zapewne polował na jedzenie - stwierdził Marathe.

bbc
Podziel się

Archeolodzy są też zaskoczeni rycinami hipopotamów i nosorożców, których na terenie Indii nigdy nie było. Przypuszcza się, że ta nieznana cywilizacja przybyła z Afryki.

Rząd indyjski przeznaczył 3,2 miliona dolarów na dalsze badanie ponad 400-tu znalezionych petroglifów.

WP

Poniżej jeszcze kilka zdjęć znalezisk.

bbc
Podziel się
bbc
Podziel się
bbc
Podziel się
WP
WP
WP