ŚwiatIndie: Odkryto skalne rysunki nieznanej dotąd cywilizacji

Indie: Odkryto skalne rysunki nieznanej dotąd cywilizacji

W stanie Maharasztra w Indiach archeolodzy natrafili na rysunki skalne stworzone nawet kilkanaście tysięcy lat temu. Twierdzą, że nie są autorstwa żadnej dotychczas znanej nam cywilizacji, więc mają ślad na tropie nowej.

Indie: Odkryto skalne rysunki nieznanej dotąd cywilizacji
Źródło zdjęć: © bbc | Marathi Mayuresh Konnur

Petroglify, czyli rysunki na skale, zostały odkryte na wzgórzu na wybrzeżu Konkan nieopodal miast Rajapur i Ratnagiri. Większość z nich była ukryta pod warstwami błota i ziemi. Rysunki przedstawiają zwierzęta, ludzi i wzory geometryczne. Badacze są przekonani, że pochodzą one z czasów prehistorycznych. - Na podstawie pierwszych wniosków możemy oszacować, że powstały około 10 tysięcy lat p.n.e., ale mogą być starsze - powiedział Tejas Garge, dyrektor departamentu archeologii w stanie Maharasztra.

Obraz
© bbc | Marathi Mayuresh Konnur

Grupą badawczą przewodzili Sudhira Risbood i Manoj Marathe. Na pierwsze poszlaki natrafili w okolicznych wioskach i świątyniach. - Prosiliśmy mieszkańców o wszelkie informacje na temat rycin. Ci nawet pytali swoich rodziców i dziadków, czy coś wiedzą - mówiła Risbood. Pytano mieszkańców aż 52-ch wsi, z czego w pięciu ludzie wiedzieli coś na ten temat.

Według badań autorzy rysunków nie znali się na rolnictwie, zajmowali się zbieractwem i łowiectwem. - Nie znaleźliśmy żadnych obrazów przedstawiających działalność rolniczą. Widzieliśmy takie zwierzęta jak rekiny wieloryby, różne płazy, żółwie, więc człowiek z tej cywilizacji musiał je widzieć. Zapewne polował na jedzenie - stwierdził Marathe.

Obraz
© bbc | Marathi Mayuresh Konnur

Archeolodzy są też zaskoczeni rycinami hipopotamów i nosorożców, których na terenie Indii nigdy nie było. Przypuszcza się, że ta nieznana cywilizacja przybyła z Afryki.

Rząd indyjski przeznaczył 3,2 miliona dolarów na dalsze badanie ponad 400-tu znalezionych petroglifów.

Poniżej jeszcze kilka zdjęć znalezisk.

Obraz
© bbc | Marathi Mayuresh Konnur
Obraz
© bbc | Marathi Mayuresh Konnur
Obraz
© bbc | Marathi Mayuresh Konnur
indiemalowidłaarcheolodzy
Wybrane dla Ciebie
Węgierska pokusa PiS [OPINIA]
Tomasz P. Terlikowski
Komentarze (13)