Trwa ładowanie...

Indie i Pakistan są na krawędzi wojny. Zła polityka może zabić setki milionów ludzi

Indyjskie samoloty zaatakowały Pakistan. Nakręca się skala przemocy między potęgami nuklearnymi. Oficjalnie Delhi walczy z terroryzmem. W rzeczywistości chodzi jednak o politykę.

Share
Indie i Pakistan są na krawędzi wojny. Zła polityka może zabić setki milionów ludziŹródło: ap/east news
d287qji

Według źródeł indyjskich przynajmniej 10 samolotów szturmowych Mirage 2000 zbombardowało bazy terrorystycznej organizacji Dżaisz e-Mohammed w Pakistanie. Delhi twierdzi, że zginęło ok. 300 islamistów odpowiedzialnych za samobójczy zamach bombowy 14 lutego, w którym śmierć poniosło 42 żołnierzy indyjskich.

Pakistan potwierdza informację o nalocie, lecz twierdzi, że intruzi zostali przepędzeni. Według Islamabadu armia Pakistanu skierowała przeciwko Indusom myśliwce F-16, napastnicy zrzucili bomby na niezamieszkałe tereny i uciekli. Rząd Pakistanu zastrzega sobie prawo od "odpowiedzenia w wybranym przez siebie miejscu i czasie".

Indie i Pakistan moga nie przetrwać kolejnej wojny

Indie i Pakistan stoczyły już 3 wojny. Głównym terytorium spornym jest terytorium Kaszmiru podzielonego od połowy ubiegłego wieku tzw. linią kontroli. Większość mieszkańców prowincji stanowią muzułmanie, którzy domagają się niepodległości lub przyłączenia do Pakistanu.

d287qji

Od trzydziestu lat w Kaszmirze trwa powstanie, które kosztowało już życie kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Indie oskarżają Pakistan o szkolenie i uzbrajanie separatystów i dżihadystów. Dwie z trzech wojen stoczonych przez oba kraje wybuchły w związku z sytuacją w Kaszmirze.

Po raz ostatni otwarcie walczyły w 1999 r. Po dwóch miesiącach walk toczonych głównie wysoko w górach dystryktu Kargil siły indyjskie pokonały Pakistańczyków. Jednak to był konflikt na ograniczoną skalę, który nie wykroczył poza granice Kaszmiru. Nalot na obóz Dżaisz e-Mohammed był pierwszym atakiem na międzynarodowo uznane terytorium Pakistanu od wielkiej wojny stoczonej prawie 50 lat temu.

Każde zaostrzenie się konfliktu indyjsko – pakistańskiego powoduje ogromny niepokój na świecie. Oba kraje posiadają broń nuklearną. Zarzekają się, że jej nie użyją, ale eksperci wskazują na łatwość, z jaką eskalują spory między nimi. Symulacje pokazują, że w kolejnej wielkiej wojnie między Indiami i Pakistanem zginąć mogą setki milionów ludzi.

d287qji

Indie i Pakistan dzielą religia i wybory

Odwet za śmierć kilkudziesięciu żołnierzy w samobójczym ataku 14 lutego i chęć zniszczenia bazy organizacji terrorystycznej stanowi tylko część wytłumaczenia obecnej eskalacji. W Indiach trwa kampania wyborcza oceniana za jedną z najważniejszych w historii kraju.

Premier Narendra Modi prowadzi kampanię, odwołując się do antymuzułmańskich sentymentów wśród hinduistycznej większości obywateli. Z kolei członkowie 175 milionowej mniejszości wyznawców islamu obawiają się, że zwycięstwo kierowanej przez niego partii BJP doprowadzi do ograniczenia ich praw, a może nawet prześladowań.

Indie: największy program budowy toalet w historii świata

Jako przykład wskazywane jest jego zachowanie, gdy pełnił funkcję premiera prowincji Gudżarat w latach 2001-2014. Za jego rządów dochodziło tam do pogromów muzułmanów. Modiemu w najlepszym wypadku zarzucana jest bierność, choć nie brakuje też oskarżeń o podsycanie napięć na tle religijnym.

d287qji

Pomimo kontrowersji wokół jego przeszłości, Modiemu udaje się utrzymać wizerunek człowieka walczącego ze skorumpowanymi wrogami politycznymi. Równocześnie premier obiecuje świetlaną przyszłość i rozwój w kraju zamieszkałym przez 1,3 mld ludzi. Podsycanie uprzedzeń wobec muzułmanów i demonstrowanie twardego stanowiska wobec Pakistanu pomoże mu wygrać rozpoczynające się w kwietniu wybory. Prawo udziału w trwającym kilka tygodni głosowania ma aż 900 mln wyborców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d287qji
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d287qji
d287qji
Więcej tematów